Superclásico siirtyi jälleen – mikä oli Fifa-pomo Infantinon rooli lauantain sekasorrossa?
 
										Kuva: Getty Images
					
		
		Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan presidentti Gianni Infantino kiistää huhut, joiden mukaan hän painosti River Platea ja Boca Juniorsia pelaamaan Copa Libertadoresin finaalin toisen osan lauantaina.
Argentiinalaisjoukkueiden oli määrä kohdata ratkaisevassa finaalipelissä launtaina, mutta ottelua jouduttiin ensin viivyttämään ja lopulta se siirrettiin sunnuntaille.
Syy ottelunsiirtoon oli Bocan joukkuetta kuljettaneeseen bussiin kohdistunut hyökkäys. Riverin kannattajat heittivät bussin ikkunoista kiviä sisään. Osa pelaajista sai haavoja särkyneistä ikkunoista ja osa pelaajista altistui poliisin käyttämälle kyynelkaasulle, jolla yritettiin hillitä väkijoukkoa. Kaksi Bocan pelaajaa vietiin sairaalaan hoidettavaksi.
Monien lähteiden mukaan Fifa-pomo Infantino painosti yhdessä Etelä-Amerikan jalkapalloliiton Conmebolin kanssa River Platea ja Boca Juniorsia pelaamaan ottelun vielä lauantaina kaupallisista syistä. Molempien joukkueiden seurajohto ilmoitti, että he haluavat siirtää peliin. Infantino oli huhujen mukaan jopa uhannut, että kilpailun voitto annetaan suoraan Riverille, jos Boca ei suostu pelaamaan.
Lopulta finaalin toinen osa siirrettiin sunnuntaille, mutta Boca Juniors ilmoitti, että he eivät pysty pelaamaan ottelua vieläkään. Conmebol neuvottelee tiistaina seurapresidenttien kanssa siitä, milloin ottelu voidaan pelata.
Infantino kommentoi La Nación -lehdelle painostusväitteitä.
– Olen surullinen lauantain tapahtumista, jotka johtivat Copa Libertadoresin finaalin siirtämiseen. Väkivalta ei kuulu jalkapalloon. Pelaajien, katsojien ja toimitsijoiden turvallisuuden ja hyvinvoinnin on aina oltava etusijalla, sanoi Infantino.
Fifan johtohahmo painotti, että hän kannatti ottelun siirtämistä, vaikkei hän olekaan kilpailun päätöksenteossa mukana.
– Minun on kuitenkin näiden valitettavien virheellisten huhujen takia selvennettävä, etten ikinä vaatinut peliä pelattavaksi tai uhannut ketään kurinpidollisilla toimilla. Jokainen tähän kilpailuun liittyvä päätös on yksinomaan Conmebolin, ei Fifan vastuulla.
Boca Juniorsin ja River Platen ensimmäinen kohtaaminen päättyi lukemiin 2-2.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Mallorcan ykkösvahti loukkaantui – Lucas Bergström saa mahdollisuuden La Ligassa
- Toni Koskelan Kalmarin nousu Allsvenskaniin saattaa varmistua jo lauantaina
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			