Palloliitolle jäi tärkeästä rekrytoinnista luu käteen – urheilutoimenjohtaja Hannu Tihinen: ”Tietysti todella suuri menetys”
Kuva: Juha Tamminen
Palloliiton valtakunnallisena koulutuspäällikkönä viime marraskuussa aloittanut portugalilaisvalmentaja Ricardo Duarte lopettaa nykyisessä tehtävässään.
Duarte palkattiin tehtävään viime marraskuussa, ja pestiä pidettiin, ja pidetään yhä, Palloliitossa todella tärkeänä suomalaisen jalkapallon kehityksen kannalta. Palloliiton onneksi Duarte jatkaa silti vielä yhteistyötä liiton kanssa 2020 syksyyn saakka.
Duarte perusteli päätöstään sillä, että hän haluaa olla mukana päivittäisessä toiminnassa. Hän aikoo myös palata Lissaboniin pestin päätyttyä huhtikuun lopulla.
– Haluan välttää antamasta yleisiä selityksiä. Tilanne on selvä. Tässä vaiheessa elämääni haluan työskennellä ammattilaisjalkapallon kanssa päivittäistasolla. Nykyisessä työssäni en pysty sitä tehtävää toteuttamaan. Selvää on myös, etten ymmärtäisi asiaa näin hyvin, ellen olisi tullut tähän tehtävään, Duarte kertoi Palloliiton tiedotteessa.
Duarten tilalle Palloliitto käynnistää välittömästi uuden rekrytoinnin. Palloliiton urheilutoimenjohtaja Hannu Tihisen mukaan saappaat ovat suuret.
– Ricardon sisältöosaaminen on Euroopan huipputasoa ja hänen lähtönsä on tietysti todella suuri menetys tiimillemme. En ole tavannut jalkapallomaailmassa ketään yhtä vahvaa osaajaa, jolla on näin kokonaisvaltainen ymmärrys ja looginen polku pelin opettamisessa lasten valmennuksesta UEFA Pro-tasolle asti, Tihinen kehui Duartea.
Lähde: Palloliitto
LUE MYÖS:
- Kokoonpano julki! Pikkuhuuhkajat näillä miehillä Espanjan kaatoon
- The Athletic: Nyt jysähti! Manchester Cityn talousjupakasta tuli päätös
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Virgil van Dijk suuttui Joshua Kimmichille – näin saksalaistähti vastasi
- Erikoinen tuuletus Kansojen liigan ottelussa – maalintekijä lensi suihkuun
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat haastaa Espanjan: ”Tiedämme heistä tarpeeksi”
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan