Huimassa vireessä olevaa Juventus-nuorukaista haukuttiin rasistisesti – luottotopparilta kyseenalaisia kommentteja
Kuva: Getty Images
Juventus kukisti tiistai-iltana Cagliarin Serie A:ssa vieraskentällä maalein 2-0. Sarjakärjen maaleista vastasivat Leonardo Bonucci ja Moise Kean.
Juuri 19 vuotta täyttänyt Kean on ollut viime aikoina loistavassa vireessä. Huuhkajien verkkoon EM-karsintojen avausottelussa osunut Kean on onnistunut Juventuksen paidassa neljästi maalinteossa viimeisessä neljässä ottelussa.
Tiistaisessa ottelussa nähtiin ikäviä tapahtumia. Cagliarin kannattajat haukkuivat läpi ottelun Keania rasistisesti pitäen apinaääniä Keanin koskiessa palloon. Kean meni seisomaan tyynen rauhallisesti Cagliarin kannattajien eteen onnistuttuaan maalinteossa.
Juventuksen Leonardo Bonucci kommentoi tapausta ottelun jälkeen lehdistölle.
– Kean tietää sen, että hänen on keskityttävä maalinteon jälkeen tuulettamiseen joukkuetovereidensa kanssa. Hän tietää, että olisi voinut tehdä sen eri tavalla, Bonucci viittasi Keanin reaktioon Sky Sport Italian haastattelussa.
– Maalin jälkeen sieltä kuului rasistisia huutoja. Blaise Matuidi kuuli ne ja suuttui. Mielestäni kannattajat ja Kean ovat kummatkin yhtä paljon syyllisiä tapahtuneeseen, koska Keanin ei olisi pitänyt tehdä sitä, eikä Cagliarin kannattajien pitänyt reagoida sillä tavalla. Olemme ammattilaisia ja meidän on näytettävä esimerkkiä, eikä provosoida ketään.
Bonuccin kommentit aiheuttivat hämmennystä etenkin sosiaalisessa mediassa ja Italian A-maajoukkuetopparin Twitter-päivitys keräsi valtavasti kritiikkiä seuran kannattajilta.
Myös Manchester Cityn Raheem Sterling otti kantaa Bonuccin kommentteihin Instagram-tilillään. Sterling on kokenut vuosien saatossa huomattavasti rasismia niin Valioliigassa kuin maajoukkueotteluissakin.
Raheem Sterling has called out Leonardo Bonucci for his comments on Moise Kean receiving racist abuse.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Gary Williamsin IFK Mariehamn ei lähde kumartelemaan – ”Olemme valmiita”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Huuhkajat taipui Kap Verdelle rangaistuspotkuilla
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon
- Haastattelu: TPS:n Oscar Häggström lähtee luottavaisin mielin kauteen
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Fani putosi MM-kisastadionilta kuolemaansa
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Huuhkajat kohtaa täysin uuden vastustajan – näin näet ottelun suorana
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- Huuhkajat taipui Kap Verdelle rangaistuspotkuilla
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Haastattelu: TPS:n Oscar Häggström lähtee luottavaisin mielin kauteen
- Senegalin mestaruus vietiin kaksi kuukautta kisojen jälkeen – joukkueelta kuitti Afrikan jalkapalloliitolle
