Norwichin pitkäaikainen omistajapariskunta täydessä onnessaan: ”Olemme nähneet 25 vuoden aikana liki kaiken”
Kuva: Getty Images
Norwichin omistajat Delia Smith ja aviomies Michael Wynn Jones aikovat nauttia täysin rinnoin seuran paluusta Valioliigaan. Teemu Pukin tähdittämien Kanarialintujen nousu pääsarjaan varmistui lauantai-iltana 2-1-voitolla Blackburnista (lue uutinen).
Televisiokokkina tunnettu 77-vuotias Smith ja Wynn-Jones olivat molemmat Norwichin kausikorttilaisia. Pariskunta on ollut viimeiset 25 vuotta mukana seurajohdossa.
Wynn Jonesille Norwichin tämän kevään nousu on ollut yksi hänen ikimuistoisimmista kokemuksista.
– Tämä on ollut uskomatonta. Olemme nähneet viimeisen 25 vuoden aikana seurajohdossa liki kaiken. Nousukarsintojen Cardiff-tappiosta Wembleyllä voittamiseen. Nyt tapahtui sitten tämä. Tällä on valtava on merkitys, Wynn Jones hehkutti Norwich Evening Newsille.
Smith puolestaan odottaa jo tulevaa valioliigakautta suurella innolla.
[readmore from=Norwich]
– Toivottavasti seuraava luku vastaa tätä. Mikään ei tule muuttumaan. Lähdemme sinne nöyrinä ja työteliäinä. Emme anna tämän nousta päähän, omistaja kommentoi Sky Sportsille.
– Uskomatonta. Kaikki ne hymyt ja kyyneleet yhdellä kertaa. Olemme niin onnellisia. Tämä on meidän veressämme. Tiedämme, että tässä on nousunsa ja laskunsa. Tämä on kuitenkin kaunis peli.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Juventuksen päävalmentaja Spalletti myönsi shokkitappion jälkeen: “Otimme kolme askelta taaksepäin”
- Täysin pähkähullu ilta: Galatasaray murskasi Juventuksen 5–2
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Lähde: Huuhkajien maalivahti käy neuvotteluja seuran kanssa
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Täysin pähkähullu ilta: Galatasaray murskasi Juventuksen 5–2