Pannukakku uhkaa – Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen tiukassa paikassa: ”Kolme pistettä ja voitto-olut päälle”
Kuva: Getty Images
Bayer Leverkusenin ja Huuhkajien maalivahti Lukas Hradecky painottaa, että perjantain Bundesliigan kamppailu Augsburgia vastaan on huipputärkeä.
– Meidän on otettava hyvä loppuspurtti ja sitä kautta päästävä Euro-peleihin ensi kaudeksi. Vähintään Eurooppa-liigaan pitää lunastaa tiketti, Hradecky sanoi SuomiFutis-sivustolle.
Leverkusen on tällä hetkellä sarjataulukossa seitsemäntenä. Mestarien liigan lohkovaiheeseen matkaavien Bayern Münchenin ja RB Leipzigin selvittyä Saksan Cupin loppuotteluun, pääsee Eurooppa-liigan karsintoihin Bundesliigasta myös seitsemäs. Eroa viidentenä olevaan ja suoraan Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen oikeuttavalla paikalla olevaan Borussia Mönchengladbachiin on kolme pistettä.
Neljäntenä majaileva, Hradeckyn entinen seura, Eintracht Frankfurt on viiden pisteen päässä. Bundesliigan neljä parasta joukkuetta etenevät suoraan ensi kauden Mestarien liigan lohkovaiheeseen.
– Tuleva peli on erittäin tärkeä ajatellen tuota tavoitetta. Pitää ottaa voitto. Juuri tällä hetkellä Augsburgin kohtaaminen ei ole helppoa, heillä on pari hyvää tulosta alla.
Hradecky toivoo myös, että ottelussa nähdään toinenkin Huuhkaja-pelaaja.
– Toivottavasti Fredrik ”Pikku” Jensen tulee kentälle. On aina hienoa pelata näissä sarjoissa suomalaispelaajia vastaan.
Bundesliiga on kääntymässä loppusuoralle ja Hradecky myöntää, että pitkä kausi alkaa jo tuntua.
– Vire on hyvä, mutta paljon ollaan pelattu. Aina tässä vaiheessa vuotta aiemmat pelit tuntuvat, mutta nyt on niin paljon panosta, että varmasti joka äijä laittaa kaiken likoon.
– Kolme pistettä ja voitto-olut päälle. Se on perjantai-illan suunnitelmani.
Bundesliigan perjantain ottelu näytetään Viasatin kanavilla ja Viaplayn palvelussa. Ottelu alkaa 21.30.
Juttua päivitetty 28.4. kello 17.30, sillä myös Bundesliigan seitsemännelle aukeaa paikka eurokentille.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Argentiinan puolivälierävastus on selvillä! Sveitsi ja Kolumbia taistelivat pitkään
- FIFA harkitsee historiallista päätöstä Venäjän suhteen
- Someväite: Liian läpinäkyvää, FIFA – argentiinalainen tuomaritiimi pudotuspeleihin
- Egyptin jymyväite: Argentiina-ottelun voittaja oli sovittu ennalta!
- Kohu ei ole ohi: Belgia aikoo ryhtyä jatkotoimiin
- Lionel Messi rikkoi läjän ennätyksiä, mutta kaikki eivät mairittele
- KuPS vakuuttavaan voittoon Mestarien liigassa – kaksin käsin kiinni jatkopaikassa
- Egyptin päävalmentaja teki ilmoituksen rasismista Argentiinaa vastaan, peli sai jatkua
- Karmea sulaminen MM-kisoissa – Argentiina kuilun partaalta jatkoon
- Miten käy ratkaisupelin? Norjan MM-joukkueessa kiertää pöpö
- Egyptin jymyväite: Argentiina-ottelun voittaja oli sovittu ennalta!
- LIVESEURANTA: Argentiina teki uskomattoman tempun! MM-kisoissa hurja trilleri
- Kohu ei ole ohi: Belgia aikoo ryhtyä jatkotoimiin
- Someväite: Liian läpinäkyvää, FIFA – argentiinalainen tuomaritiimi pudotuspeleihin
- Jude Bellingham rikkoi MM-kisoissa legendaarisen maailmanennätyksen
- Nyt jysähti – Huuhkajien Kaan Kairinen siirtyy UCL-seuraan!
- KuPS vakuuttavaan voittoon Mestarien liigassa – kaksin käsin kiinni jatkopaikassa
- Usko pseudotieteeseen ei kannattanut – Portugalin päävalmentajan haastattelu kaivettiin esiin
- Lähde: PSG löysi heti korvaajan hyökkääjälleen
- Viimein tärppäsi – HJK sai himoitun vahvistuksen