Takatalvi iski futiskentillekin – Pystytäänkö Rovaniemellä pelaamaan Veikkausliigaa?

Takatalvi kuuluu Suomen kevääseen siinä missä muuttolinnut ja leskenlehdetkin. Vaikka 20 lämpöasteen raja puhkottiin monessa maan kolkassa vain vähän aikaa sitten, on tänään taas tupruttanut taivaalta lunta.
Kolmosesta vauhtia hakeva JJK joutui jo tiedottamaan kauden avausottelunsa peruuntumisesta perjantailta kenttäolosuhteiden vuoksi. Myös lauantain ohjelmassa ollut Ykkösen ottelu AC Kajaani-AC Oulu on siirretty ensi maanantaille.
Twitterissä on noussut epäilyksiä myös sen suhteen, pystytäänkö Veikkausliigan perjantain ottelu RoPS-HIFK pelaamaan. Sellaistakin huhua esiintyi, ettei Rovaniemen kentän lämmitys olisi päällä lainkaan.
RoPS:n leiristä kuitenkin tyrmättiin nuo huhut perättöminä. Sekä kakkosvalmentaja Pasi Tuutti että RoPS:n urheilujohtaja Jari Ilola vahvistivat SuomiFutikselle, että lämmöt ovat olleet koko ajan päällä.
– Lämmitys on täysillä, ja osa kentästä vihertää jo. Kentän päällä on pieni harso lunta, ja kenttähenkilökunta on valmistautunut harjaamaan kenttää kuntoon, Ilola kommentoi.
Ilola ei voinut vielä puoli kahden maissa vahvistaa, pystytäänkö ottelua pelaamaan. Lopullisen päätöksen asiasta tekee samoihin aikoihin Rovaniemelle saapunut ottelun erotuomaristo.
Joka tapauksessa optimistisia Rovaniemellä ollaan. Lumisade alkoi vasta aamulla ja oli puoli kahden maissa jo laantumaan päin. Sääennusteiden mukaan lumentulo myös lakkaa kokonaan ennen ottelua ja lämpötilakin kipuaa täpärästi plussan puolelle.
– Ei tämä niin poikkeuksellista ole. Omalta peliuralta muistan, kuinka kesäkuussakin on satanut lunta, Ilola muisteli.
Jos ja toivottavasti kun Rovaniemellä pelataan, ovat olosuhteet joka tapauksessa haastavat, sillä napapiirillä puhaltaa myös pohjoistuuli. Ottelun on määrä alkaa kello 18.30, ja sitä voi seurata Ruutu-palvelusta.
Artikkelia muokattu 3.5.2019 klo 17.18: Päivitetty tieto AC Kajaani-AC Oulusta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?