Futisväen käytöksellään kiehumaan saanut Kamerun sai arvovaltaisen puolustajan – puolustuspuheelle murskakritiikki
Kuva: Getty Images
Naisten MM-turnauksen päivän puheenaihe on ollut Kamerunin joukkueen käytös. Kamerun hävisi Englannille neljännesvälierissä maalein 0-3, mutta kiukutteli, protestoi ja harkitsi ilmeisesti hetken jopa ottelun kesken jättämistä oltuaan tyytymätön tuomarin päätöksiin (lue lisää ottelusta).
Kamerunia on sen jälkeen riepoteltu sekä mediassa että sosiaalisessa mediassa jyrkin sanankääntein. Myös Englannin päävalmentaja Phil Neville oli käärmeissään. Entinen maajoukkuepuolustaja julisti Kamerunin käytöksen ”häpeälliseksi” ja sanoi, ettei hän ja Englannin joukkue nauttinut pelistä tippaakaan.
Kamerunin joukkue sai kuitenkin myös arvovaltaisen puolustajan, kun neljä kertaa maailman parhaaksi maalivahdiksi valittu Hope Solo yritti ymmärtää kamerunilaisten käytöstä. 37-vuotias Solo valittiin kaksien edellisten kisojen parhaaksi maalivahdiksi, ja hän puolusteli Kamerunia pelin jälkeen näin:
– Tällä Kamerunin joukkueella ei ole resursseja eikä heidän maassaan ole laadukasta valmennusta. Meidän täytyy yrittää ymmärtää sitä. Ehkä heille ei oltu edes kerrottu säännöistä ja pelin kehitystä, joten heille täytyy osoittaa myös vähän myötätuntoa, Solo totesi The Starin mukaan.
Kun yhdysvaltalainen myös twiittasi tukensa Kamerunin joukkueelle, noustiin twiitin kommenttikentässä lopullisesti takajaloilleen.
– Kamerun osoitti päivän tunteikkaassa ottelussa lannistumattoman henkensä. Hyvin tehty turnauksen aikana, Kamerun, Solo twiittasi.
.@FecafootOfficie showed their Indomitable spirit in today’s emotional match. Well done during this tournament Cameroon! #ChangeTheGame
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lehti: Jesse Joronen herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Doni Arifin kausi päättyi helpotukseen – Greuther Fürth säilytti sarjapaikkansa
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
- Lionel Messin vammasta tuli uutta tietoa
- Nyt jysähti Saksassa: Wolfsburg ulos Bundesliigasta
- Tässä Kolumbian joukkue MM-kisoihin – tähtinä James Rodríguez ja Luis Díaz
- AC Milanissa joukkopotkut – Massimiliano Allegrille kenkää
- Tässä on Espanjan MM-kisajoukkue – ei yhtään pelaajaa Real Madridista
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa
- Nyt jysähti Saksassa: Wolfsburg ulos Bundesliigasta
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa
- Lionel Messin vammasta tuli uutta tietoa
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Sensaatio! Divariseura pääsi ensi kaudeksi Eurooppa-liigaan
- Tässä on Espanjan MM-kisajoukkue – ei yhtään pelaajaa Real Madridista
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja erosi
- Tässä Kolumbian joukkue MM-kisoihin – tähtinä James Rodríguez ja Luis Díaz
- Antonio Conte lähtee Napolista: ”Onko Italian liitto valmis palkkaamaan huippuluotsin?”
