Yhdysvaltojen kapteeni sai joukkuekaverinsa tuen sanasodassa Donald Trumpia vastaan: ”Tiedän, että sinua riepoo naiset, joita et voi hallita”

Yhdysvaltojen naisten maajoukkueen puolustaja Ali Krieger on asettunut joukkueen kapteenin Megan Rapinoen tueksi sanasodassa maan presidenttiä Donald Trumpia vastaan.
Rapinoe ei kuulu Trumpin kannattajiin. Hän on jättänyt kansallislaulun laulamatta ennen otteluita protestoidakseen Trumpiin politiikkaa ja aiemmin hän myös polvistui kansallislaulun aikana.
Parhaillaan käynnissä olevien MM-kisojen aikana Rapinoelta kysyttiin, onko hän innoissaan mahdollisesta vierailusta Valkoiseen taloon (Yhdysvaltain presidentin virka-asunto), jos joukkue voittaa maailmanmestaruuden.
Rapinoe vastasi voimasanoja käyttäen, ettei ”todellakaan ole menossa” ja epäili, että Yhdysvaltojen joukkuetta ei ole edes kutsuttu Valkoiseen taloon.
Trump vastasi Rapinoelle keskiviikkona sosiaalisessa mediassa ja syytti häntä kunnioituksen puutteesta kotimaataan kohtaan.
MM-kisoissa Rapinoen kanssa pelaava Krieger asettui kapteeninsa tueksi myös Trumpia vastaan.
– Liittyen presidentin tämän päivän twiittiin. Tiedän, että sinua riepoo naiset, joita et voi hallita toi kopeloida, mutta minä pysyn Rapinoen rinnalla ja jätän myös tämän (vierailun Valkoiseen taloon) tällä kertaa väliin, kommentoi
– En tue tätä hallitusta tai sen taistelua seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä, maahanmuuttajia ja kaikkein heikompia vastaan.
Thank you for your leadership @mPinoe.
Love & Solidarity.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Huuhkajilla todella vaikea ilta Puolassa
- Memphis Depay nousi Hollannin kaikkien aikojen ykköstykiksi
- Tässä Huuhkajien kokoonpano MM-karsintapeliin Puolaa vastaan
- Serbia pyytää fanejaan käyttäytymään – muutamassa vuodessa yli 700 000 euroa sakkoja
- Saksa tappioputkessa – näin Julian Nagelsmann kommentoi asemaansa
- Sunnuntain maaottelussa annetaan ihmisoikeuksille kyytiä
- Pahin mahdollinen toteutui – FIFA-virus iski Pariisiin
- Näin Englannissa reagoitiin suomalaisen huipputuomarin suoritukseen MM-karsinnoissa
- Kommentti: Cristiano Ronaldo loistaa Portugalin maajoukkueessa kahdesta yllättävästä syystä
- Islanti teki historiaa MM-karsinnoissa
- Islanti teki historiaa MM-karsinnoissa
- Haastattelu: Matias Siltanen hylkäsi jättitarjouksen kesän siirtoikkunan loppuhetkillä: ”Yhtäkkiä agentti laittoi mulle viestin”
- Kommentti: Cristiano Ronaldo loistaa Portugalin maajoukkueessa kahdesta yllättävästä syystä
- Näin Englannissa reagoitiin suomalaisen huipputuomarin suoritukseen MM-karsinnoissa
- Pahin mahdollinen toteutui – FIFA-virus iski Pariisiin
- Sunnuntain maaottelussa annetaan ihmisoikeuksille kyytiä
- Saksa tappioputkessa – näin Julian Nagelsmann kommentoi asemaansa
- Tässä Huuhkajien kokoonpano MM-karsintapeliin Puolaa vastaan
- Puolan päävalmentaja: Huuhkajien kaaduttava tai Hollanti-tasapeli menettää merkityksensä
- Leo Messi: ”En usko pelaavani MM-kisoissa”