USA:n liitolta yksityiskohtainen selvennys naisten maajoukkueen palkkakapinaan – naisten ansiot olleet todellisuudessa suuremmat

USA:n jalkapalloliitto on vastannut naisten jalkapallomaajoukkueen pyyntöön suuremmista palkoista. Naisten ryhmä vaati parempia tienestejä Ranskan MM-kisoista voitetun maailmanmestaruuden jälkeen.
US Soccerin antaman vastauksen mukaan todellisuudessa maa on maksanut jo pidemmän aikaa naisten maajoukkueelle miesten ryhmää enemmän.
Liiton tiedote kertoo, että naisille olisi maksettu vuosina 2010-2018 34,1 miljoonaa dollaria tienestejä. Miehille maksettiin vain 26,4 miljoonaa dollaria.
– Naiset ovat valinneet taatun palkan. US Soccer maksaa siitä syystä WNT:n sopimuspelaajalle 100 000 dollaria vuodessa peruspalkkaa. Miesten maajoukkueella ei ole peruspalkkaa vaan heille maksetaan vain harjoitusleireistä ja otteluista sekä ottelubonuksista, liitto selvensi.
US Soccer maksaa myös 67 500-72 5000 dollarin palkkaa naisten pääsarja NWSL:ssä pelaaville maajoukkuepelaajille. MLS:ssä pelaavat miehet eivät vastaavaa saa.
Naisten maajoukkueen sopimuspelaajat, jotka pelaavat myös NWSL:ssä saavat siis palkkaa keskimäärin 167 500-172 500 dollaria vuodessa. Miehet voivat ansaita suurempia bonuksia, mutta heille ei taata mitään varmasti.
US Soccer myös kiistää väitteen suurista ottelukohtaisista eroista naisten ja miesten kanssa. Naisten on väitetty ansaitsevan jokaisesta miespelaajan tienaamasta dollarista vain 38 senttiä.
– Tämä väite on väärä. Se perustuu vanhentuneisiin lukuihin, jotka eivät kuvaista naistemme tämän päivän palkkoja. Se jättää pois yllämainitut taatut palkat. Väite perustuu myös hypoteettiseen ajatukseen, että naiset ja miehet pelaisivat molemmat 20 harjoitusottelua vuodessa ja saisivat keskimääräisen bonuksen jokaisesta ottelusta, mitä ei ole koskaan tapahtunut, liitto kommentoi.
– Jos naiset ja miehet joskus pelaisivat 20 harjoitusottelua vuodessa ja voittaisivat ne, naiset saisivat keskimääräisten bonuksien kanssa enemmän rahaa kuin miehet.
FIFA:n palkintoraha suurin ongelma
Suurin ristiriita naisten ja miesten välillä on tällä hetkellä FIFA:n jakama palkintoraha. Tuo raha erottuu US Soccerin hallinnasta.
– Se on yksi naisten jalkapallon kohtaamista suurimmista ongelmista. Miesten ja naisten MM-turnaukset tuovat FIFA:lle täysin erilaiset tulonlähteet. Se johtaa eriarvoisiin palkintorahoihin, jotka määrittää vain FIFA, liiton tiedotteessa selvitettiin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat