Neymarille nyt painetta sekä PSG-kannattajilta että jopa Pariisin pormestarilta: ”Ei varaa yhtenkään virheeseen”
Kuva: Getty Images
Neymar on puhunut varsin suoraan siitä, miten pyrki kaikin tavoin jättämään Paris Saint-Germainin kesällä, palatakseen Barcelonaan. Nämä lausunnot eivät luonnollisesti muutenkin kiivaina tunnettuja pariislaisultria kovasti miellytä.
Brasilialaisen hämmästyttävällä saksipotkumaalilla ratkennut Starsbourg-peli alleviivasti tilannetta. Ottelun alla kannattajien oma kattojärjestö Collectif Ultras Paris (CUP) julkisti tiedotteen.
– Kutsumme kaikki kannattajat, jotka kokevat loukkaantuneensa (Neymarin tapauksesta) osoittamaan hänelle, ettei hänellä ole varaa yhteenkään virheeseen, ja että tie takaisin sydämiimme on hyvin, hyvin pitkä.
Stadionilla nähtiinkin bannereita, joissa muun muassa kehotettiin Neymarin isää myymään tämä prostituoiduksi Rio De Janeiroon, ja niin edelleen. Pelaaja itse kommentoi tilannettaan sanomalla, että nyt jokainen ottelu on hänelle kuin vieraspeli.
Myös hieman kannattajia virallisemmalta taholta osallistuttiin keskusteluun hyökkääjän tilanteesta ja tulevaisuudesta. Pariisin pormestari Anne Hidalgo muistutti hänkin kovan työn tarpeellisuudesta.
– Rakastamme sinua, mutta saat tehdä kaikkesi, jotta voitamme Mestarien liigan. Jos hän tekee sen, minkä Neymar voi tehdä, uskon että kaikki annetaan anteeksi, johtaja sanoi BBC:n mukaan.
LUE MYÖS:
- Kokoonpano julki! Pikkuhuuhkajat näillä miehillä Espanjan kaatoon
- The Athletic: Nyt jysähti! Manchester Cityn talousjupakasta tuli päätös
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Virgil van Dijk suuttui Joshua Kimmichille – näin saksalaistähti vastasi
- Erikoinen tuuletus Kansojen liigan ottelussa – maalintekijä lensi suihkuun
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat haastaa Espanjan: ”Tiedämme heistä tarpeeksi”
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa