Serie A:n tähtipelaaja poltti nuorena rahaa ja eli kuin kuningas: ”Ostin kolme autoa yhdessä päivässä”
Kuva: Getty Images
Ghanan maajoukkueen entinen tähtipelaaja Kevin-Prince Boateng on ymmärtänyt, että hän keskittyi uransa alkuvaiheina vääriin asioihin.
Boatengin, 32, mukaan hän kuvitteli olevansa iso tähti ennen kuin oli saavuttanut vielä yhtään mitään. Hänen ansioluettelostaan löytyy useita Euroopan suurseuroja, mutta lähes jokainen hänen pesteistään on päättynyt odotettua aikaisemmin.
Viime vuosina Boateng on löytänyt pelaajana ja ihmisenä uuden suunnan. Hän on siirtynyt keskikentältä hyökkääjäksi ja tehnyt maaleja kiitettävään tahtiin.
Boateng sai jopa viime kaudella lainasiirron Barcelonaan, joka tarvitsi tuuraajaa hyökkäyspään tähdilleen. Boatengin vastuu jäi vähäiseksi, mutta jo siirto itsessään kertoi siitä, missä hän on nykyään pelaajana.
Tänä kesänä Boateng vaihtoi seuraa Italian sisällä ja siirtyi Sassuolosta Fiorentinaan, jossa hän on ehtinyt pelata kolme ottelua. Näyttäytyessään ensimmäistä kertaa Fiorentinan paidassa Serie A:ssa Boateng ehti olla kentällä alle viisi minuuttia, kunnes iski ensimmäisen maalinsa uudelle seuralleen.
Nykyään Boatengilla menee hyvin, mutta hän myöntää La Repubblican haastattelussa katuvansa nuorempana tekemiään ja tekemättä jättämiään asioita.
– En ajatellut jalkapalloa työnä.
– Olin idiootti. Olin lahjakas, mutta harjoittelin mahdollisimman vähän, tunti kentällä ja pois. Tulin viimeisenä ja lähdin ensimmäisenä. Halusin käydä ulkona kavereideni kanssa.
– Minulla oli rahaa, elin kuin kuningas. En ikinä käynyt kuntosalilla.
– Ostin kolme autoa yhdessä päivässä, kun pelasin Tottenhamissa. Ostin Lamborghinin, Hummerin ja Cadillacin.
– Sanon nuorille, että ”onnellisuutta ei voi ostaa”. En saanut peliaikaa, minulla oli ongelmia perheeni kanssa, enkä päässyt joukkueeseen.
– Etsin onnea materiaalisista asioista. Auto pitää onnellisena viikon ajan. Ostin kolme ollakseni onnellinen kolme viikkoa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: TPS:n Oscar Häggström lähtee luottavaisin mielin kauteen
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Fani putosi MM-kisastadionilta kuolemaansa
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Senegalin mestaruus vietiin kaksi kuukautta kisojen jälkeen – joukkueelta kuitti Afrikan jalkapalloliitolle
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- MTV: Ilvekselle paha takaisku juuri ennen liigakauden alkua
- Kiusallinen video leviää Italian maajoukkueesta
- Haastattelu: FC Lahden Tòfol Montiel viihtyy Suomessa – läpäisi harjoituskauden – ”Se tuntuu todella, todella pitkältä”
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- Huuhkajat kohtaa täysin uuden vastustajan – näin näet ottelun suorana
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- MTV: Ilvekselle paha takaisku juuri ennen liigakauden alkua
- Kiusallinen video leviää Italian maajoukkueesta
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Senegalin mestaruus vietiin kaksi kuukautta kisojen jälkeen – joukkueelta kuitti Afrikan jalkapalloliitolle
- Haastattelu: FC Lahden Tòfol Montiel viihtyy Suomessa – läpäisi harjoituskauden – ”Se tuntuu todella, todella pitkältä”