Tappio Huuhkajille oli viimeinen niitti – Armenian päävalmentaja jättää tehtävänsä
Kuva: Getty Images
Armenian jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Armen Gyulbudaghyants jättää tehtävänsä. Eroamisen syyksi kerrotaan maan jalkapalloliiton sivuilla epäonnistuminen pääsystä ensi kesän EM-kisoihin.
Armenia hävisi tiistaina Suomelle Turussa 0-3-lukemin. Sen myötä J-lohkon toisena olevan Huuhkajien ero kasvoi Armeniaan jo viiteen pisteeseen, kun kaksi ottelua on pelaamatta. Suomi varmistaa kisapaikan, jos se kaataa ensi ottelussa Helsingissä Liechtensteinin marraskuun 15. päivä.
– Olen ollut Armenian maajoukkueen päävalmentajana vuoden verran. Siihen on kuulunut sekä ilon että surun hetkiä joukkueen esitysten aikana. Karsinnat eivät ole vielä ohi, mutta olen tehnyt vaikean päätöksen jättää päävalmentajan tehtävät, sillä en onnistunut toteuttamaan Armenian kannattajien toivetta joukkueen viemisestä EM-kisoihin, Gyulbudaghyants perusteli ratkaisuaan.
– Nyt mahdollisuutemme ovat puhtaasti teoreettiset, ja vaikka minua ei alun perin nimetty tehtävään, minusta on aina tuntunut vastuulliselta. Haluaisin kiittää valmennusryhmää, lääkintätiimiä ja muita taustoja, pelaajia, Armenian jalkapalloliiton presidenttiä ja kaikkea sitä ryhmää, joka on kulkenut tämän jännittävän ja vaikean tien. Niitä jotka ovat aina tukeneet ja luoneet hyvät olosuhteet työskennellä. Kiitos faneille, jotka auttoivat meitä kaikista vaikeimpien aikojen läpi.
Armenian mahdollisuudet kisapaikkaan ovat huterat, sillä jos Suomi ottaa pisteenkin kahdessa viimeisessä ottelussaan, Armenian saumat kisapaikasta häviävät.
Huuhkajat kohtaa Liechtensteinin jälkeen Kreikan Ateenassa 18.11.
Armenia pelaa seuraavaksi Kreikkaa vastaan kotonaan 15.11. ja kohtaa kolme päivää myöhemmin lohkokärjen, jo kisapaikkansa varmistaneen Italian vierasnurmella.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSin menestyksekäs eurotaival päätökseen – samalla tuli harmittava takaisku
- Viljami Sinisalolle iso onnistuminen Eurooppa-liigassa
- HBL: Helsinkiläisseura ulos sarjasta vedonlyöntiskandaalin vuoksi
- Optio käytetty! Maalitykki jatkaa Veikkausliigassa
- Mestarien liigan kohupelaajan väitetään myöntäneen törkeän tekonsa – paljasti totuuden joukkueelle
- Espanjalaismedia: Tässä on Lucas Bergströmin uusi valmentaja
- Haastattelu: Agon Sadiku avasi talven siirtoikkunan tapahtumia
- Simo Valakarin suojatin koomailu on nähtävä itse – ”Tämä on silkkaa komediaa”
- Atalanta nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta voittoon viimeisellä sekunnilla
- Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
- Simo Valakarin suojatin koomailu on nähtävä itse – ”Tämä on silkkaa komediaa”
- Haastattelu: Agon Sadiku avasi talven siirtoikkunan tapahtumia
- Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
- Virallista: Saku Ylätupa palaa Veikkausliigaan
- HJK:n lento Euroopassa katkesi – PSG näytti, missä menee maailman huippu
- Pelaaja kosi naisystäväänsä kentällä – seuraavalla viikolla kävi nolosti
- Atalanta nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta voittoon viimeisellä sekunnilla
- Tähtipelaajalta murtui leuka ja hampaat – Serie A:ssa nähtiin raju törmäys
- Virallista: FC Inter lainasi hyökkääjän Norjasta
- Espanjalaismedia: Tässä on Lucas Bergströmin uusi valmentaja