Ykkösen ylivoimaisesti nimiinsä vieneen, ja sen myötä ensi kaudeksi Veikkausliigaan nousevan FC Hakan kapteeni Jacob Bushue jatkaa seurassa. 27-vuotias amerikkalainen siirtyi Valkeakoskelle viime talvena EIF:stä.

– Hänen pelaamisensa tason kyllä tiesimme, mutta johtajan ominaisuudet yllättivät isosti. Ensimmäinen kausi ja kapteenin nauha käteen. Se kertoo paljon Jacobista pelaajana ja ihmisenä, päävalmentaja Teemu Tainio sanoo seuran sivustolla.

Keskikenttäpelaaja tahkoi päättyneellä kaudella joukkueessaan 24 ottelua, ja odottaa tulevaa.

– Tulin aikoinani Suomeen aikomuksenani pelata Veikkausliigassa ja nyt pääsin siihen tilanteeseen hienon seuran kanssa. Olen onnekas, että Haka luottaa minuun ja arvostaa sitä panosta, mitä voin tuoda seuralle.

Edessä siintävät aivan uuden tasoiset haasteet.

– Se ei silti heilauta itseluottamustani. Lähestymme jokaista peliä ja jokaista harjoittelua täsmälleen samalla tavalla eli voittoa tavoitellen. Otamme asiat päivä kerrallaan ja tulokset tulevat sitä kautta. Seura, kaupunki ja pelaajat ovat odottaneet pitkään pelaamista Veikkausliigassa ja me olemme siihen valmiita, Bushue painottaa.