Zinedine Zidanen yllätysvedolle löytyi selitys – Thibaut Courtois’n vaihto johtui pahoinvoinnista
Kuva: Getty Images
Jalkapalloyleisö sai tiistaina hämmentyä, kun Zinedine Zidane otti maalivahtinsa Thibaut Courtois’n vaihtoon Mestarien liiga -ottelun puoliajalla. Belgialainen oli päästänyt avausjaksolla kaksi maalia ja sai tehdä tilaa Alphonse Areolalle. Toisella puoliajalla Real Madrid onnistui lopulta nousemaan Club Bruggea vastaan 2-2 -tasapeliin.
Koska Courtois’lla ei ollut mitään näkyvää loukkaantumista, vaihdon arveltiin johtuvan joukkueen herättelemisestä. Näin asia ei kuitenkaan ollut, sillä belgialainen ei pystynyt osallistumaan myöskään Real Madridin keskiviikkoaamun harjoituksiin.
AS kertoo, että Courtois alkoi voida pelin kuluessa pahoin. Courtois’ta huimasi ja hän oksenteli, ja hän poistui stadionilta jo kesken ottelun isänsä saattelemana. Näillä näkymin Courtois’n uskotaan olevan pelikunnossa lauantain sarjapelissä Granadaa vastaan.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Laulaja vastasi kritiikkiin Jorginhon perheen kohtelusta: ”Se tekee minut surulliseksi, jos tunsitte olonne epämukaviksi”
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- Tilastopalvelulla naurettava käsitys Veikkausliigasta – tässä on Suomen ”paras” joukkue
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy