Jani Honkavaara saa vanhan suojattinsa SJK:hon – ”Suomen kenttien paras kohdepelaaja”
Kuva: Juha Tamminen
SJK tiedottaa kotisivuillaan tehneensä kaksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Ariel ”Tuco” Ngueukamin kanssa. Tuco jatkaa näin ollen pelaamista viime kauden valmentajansa Jano Honkavaaran alaisuudessa. Molemmat voittivat päättyneellä kaudella KuPS:ssa suomenmestaruuden.
Perjantaina 31 vuotta täyttävä Tuco on pelannut SJK:ssa ennenkin, kausilla 2015 ja 2016. Hän voitti tuolloin SJK:n riveissä suomenmestaruuden ja Suomen Cupin, sekä teki SJK:n seurahistorian ensimmäisen europelimaalin. SJK:n ja KuPS:n lisäksi kamerunilaiskärki on edustanut Suomessa JIPPO:a, FC Lahtea ja Ilvestä.
– On mahtava palata Seinäjoelle. Pidän tätä toisena kotinani ja poikanikin on syntynyt täällä. Täältä on hyvät muistot, kaupunki on tuttu ja samoin ihmiset seurassa. Kun lisäksi valmentajana on minulle tuttu mies, niin tiedän, että tämä sopimus on oikea siirto minulle, Tuco totesi SJK:n tiedotteessa.
SJK teki viime kaudella vain 18 maalia, joten SJK:n teknisen johtajan Richard Dormanin mukaan hyökkäyksen vahvistaminen on tärkeässä osassa joukkueen rakennustyössä. Honkavaara uskoo Tucon olevan tässä projektissa oikea palanen.
– On iso juttu saada Tuco tänne, sillä muitakin ottajia olisi ollut. Hän on mahtava hankinta meille. Tosi turvallinen valinta ja hän on selkeästi meitä vahvistava pelaaja. Hänen myötään meidän hyökkäysosasto näyttää heti aika hyvältä, Seinäjoelta lähtöisin oleva Honkavaara kehuu.
[readmore from=Tuco]
– Tucohan on aivan erinomainen joukkuepelaaja. Ei ollut mitään ongelmia saada häntä sulautettua mukaan viime kaudella joukkueeseen kesken kauden. Hän tietää, mitä hyvä ilmapiiri kopissa vaatii ja tuo siihen oman osansa. Hän on hyväntuulinen kaveri ja vähän semmoinen velmuilija. Sellaisia pelaajia joukkueessa pitää olla ja heitä tarvitaan.
– Tuco on mielestäni paras kohdepelaaja mitä Suomen kentillä on. Hän tekee työllään muille paljon tilaa ja keskikentälle aukeaa silloin tiloja. Hän on myös aika hyvä kombinaatiopelaaja, Honkavaara lisää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Fanit suuttuivat – HJK otti nyt kantaa kohuratkaisuun
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- Belgian maajoukkuepelaaja sivuun yli kuukaudeksi
- Lähde: Huuhkajien maalivahti käy neuvotteluja seuran kanssa
- Serie A -hyökkääjä näytti syyttäneen tuomareita rasismista – todellisuus paljastui kuitenkin pian
- Neymar palasi kentille pitkän tauon jälkeen
- Lähde: Huuhkajien maalivahti käy neuvotteluja seuran kanssa
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- Haastattelu: Tim Väyrynen jahtaa sarjanousua Italiassa – ”Sain loistavan mahdollisuuden”
- Euroopan surkein pääsarjaseura hävisi taas – säilyttää silti liigapaikkansa
- Fanit suuttuivat – HJK otti nyt kantaa kohuratkaisuun
- Valmentaja vihjaa, että Álvaro Moratan kannattaisi vaihtaa uraa
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Serie A -hyökkääjä näytti syyttäneen tuomareita rasismista – todellisuus paljastui kuitenkin pian
- Belgian maajoukkuepelaaja sivuun yli kuukaudeksi
- Neymar palasi kentille pitkän tauon jälkeen