Lehti: Borussia Dortmund ilmoittautui mukaan kilpailuun teinitähdestä – viekö Real Madrid pidemmän korren?
Kuva: Getty Images
Borussia Dortmund on kiinnittänyt katseensa Stade Rennais’n keskikenttäpelaajaan Eduardo Camavingaan, kertoo France Football.
Camavinga on ehtinyt pelata urallaan jo 40 ottelua miesten edustustasolla, vaikka hän täytti viime marraskuussa vasta 17 vuotta. Hän nousi parrasvaloihin tämän kauden alussa, kun hän pyöritteli Paris Saint-Germainin tähtisikermää Ranskan Ligue 1:n toisella kierroksella Stade Rennais’n ottaessa 2-1-voiton hallitsevasta mestarista.
France Footballin mukaan Dortmundin toimitusjohtaja Joachim Watzke ja urheilutoimenjohtaja Michael Zorc ovat sopineet, että Camavinga on saksalaisseuran ykköstavoite ensi kesän siirtoikkunassa.
[readmore from=Camavinga-Eduardo]
Dortmundilla on ollut hyvät välit Stade Rennais’n kanssa kesästä 2016 lähtien. Tuolloin se osti laitahyökkääjä Ousmane Dembélén ranskalaisseuralta 15 miljoonalla eurolla, ja myi hänet vuotta myöhemmin Barcelonaan 125 miljoonalla eurolla.
Stade Rennais’n uskotaan pyytävän Camavingasta ainakin 50 miljoonaa euroa.
Borussia Dortmund yrittää houkutella huippulupauksen Saksaan käyttämällä samoja keinoja kuin norjalaistykki Erling Braut Hålandin hankinnassa. Dortmund haluaa pyytää Camavingan käymään seuran harjoituskeskuksessa ja näyttää hänelle Dortmundin kukoistavasta kannattajakulttuurista kertovan videon.
Dortmund ei ole kuitenkaan ainoa seura, joka tavoittelee Camavingaa. Espanjalaismediassa on uutisoitu jo viime syksystä lähtien, että Real Madrid tarkkailee häntä tiiviisti, mutta France Footballin mukaan Camavinga siirtyisi Madridiin vain, jos hänelle taattaisiin peliaikaa.
Camavinga on edustanut Ranskaa alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa, mutta hän on syntynyt Angolassa ja hänen vanhempansa ovat Kongon demokraattisesta tasavallasta. Camavinga muutti perheensä mukana Ranskaan ollessaan 2-vuotias.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä