Näkökulma: Suomen Cupia eivät arvosta seurat, liitto eivätkä oikein jalkapallon seuraajatkaan – kaksi yksinkertaista kysymystä jäävät ilman vastausta
Kuva: Juha Tamminen
Vuosi 2020 on suomalaiselle jalkapallolle suuri vuosi, joka alkoi huimalla tavalla jo Suomen Urheilugaalassa, jossa Suomen A-maajoukkue putsasi pöytää. Suomen Cupin arvostus sen sijaan laahaa alamaissa, eikä tilanteeseen ole tulossa ihan heti muutosta. Cupin arvostus voi nousta vain, jos Palloliitto ja veikkausliigaseurat osoittavat teoillaan arvostavansa turnausta.
Suomen Cupia lähdettiin muuttamaan radikaalisti vuonna 2016. Taustalla oli veikkausliigaseurojen toive, jota Palloliiton pääsihteeri Marko Casagrande lähti toteuttamaan. Lisäksi cupin osallistujamäärä oli ollut jo useamman vuoden ajan laskussa. Nykyään nähtävä Suomen Cup on pitkälti liigajoukkueiden ja Casagranden ajama malli, joka ymmärrettävästi ajaa liigajoukkueiden etua.
Käytännössä nykyinen cupin karsintalohkovaihe korvasi entisen Liigacupin, joka sekään ei todellakaan ollut arvostuksen kannalta mikään menestys. Liigacup toi pääsarjaseuroille mahdollisuuden pelata talvella kilpailullisia pelejä, jotka käytännössä olivat harjoitusotteluita. Nykyään cupin karsintalohkovaihe ajaa saman asian.

Cup-pelit harjoitusvuoroilla
SuomiFutis-sivusto on tällä viikolla tehnyt useamman artikkelin liittyen Suomen Cupiin. Haastatteluista ja gallup-kyselyistä on piirtynyt ikävä kyllä todella synkkä kuva Suomen Cupin arvostuksesta. Halusimme selvittää, miten Palloliitossa ja seuroissa suhtaudutaan esimerkiksi siihen, että kaksi Veikkausliigan karsintalohkon cup-ottelua on sijoitettu pelattavaksi arkipäivinä keskellä päivää. On selvää, ettei keskellä arkipäivää pelattava jalkapallo-ottelu kerää samanlaista kiinnostusta kuin arki-iltana tai viikonloppuna pelattava ottelu. Palloliiton kilpailupäällikkö Peter Lundström kertoi, että Palloliiton perus linjaus on se, että arkiottelut saavat alkaa aikaisintaan kello 17. Poikkeukset perustuvat viranomaisen käsitykseen sellaisista otteluista, jotka ovat niin sanotusti korkean riskin otteluita. Käytännössä korkea riski määritellään sen mukaan, miten paikallinen poliisi näkee vastakkain olevat seurat ja heidän kannattajansa.
Onko jokaisella cup-pelillä merkitystä?
Niin, jokaisella pelillä pitäisi olla hirveä merkitys. Miten se sitten näkyy seurojen toiminnassa tällä hetkellä? Yhä on huomioitava se, että olosuhteet vaikuttavat todella paljon asenteisiin. Silti esimerkiksi TPS ei ole budjetoinut euroakaan cupin peleihin. Raha ja arvostus kulkevat myös käsi kädessä. Saat sen, mitä annat. TPS ei toki ole yksin. Tuskin monessa muussakaan pääsarjaseurassa cupin pelien markkinointiin laitetaan kovinkaan montaa kolikkoa, puhumattakaan liitosta, jonka tuote Suomen Cup on. Hongan manageri Hexi Arteva kertoi, että cup-ottelu HJK:ta vastaan pelataan arkena keskellä päivää, koska Espanjan leiri painaa päälle. – Tässä on taustalla se, että lähdemme silloin lauantaina (29.2.) leirille Espanjaan, ja HJK:nkin pitäisi käsittääkseni lähteä samana päivänä tai jopa perjantaina. Ottelu piti saada pelattua ennen sitä, eikä meillä yksinkertaisesti ole hallissa otteluvuoroa keskellä iltaa, Arteva avasi. Kuten aiemmin toin jo esiin, nykyinen cup-formaatti suosii Veikkausliigan seuroja. Vain neljä joukkuetta putoaa pois ennen varsinaista cup-vaihetta. Se tarkoittaa käytännössä sitä, että osassa karsintavaiheen cup-peleistä ei välttämättä ole edes tuloksellista panosta. Jos cup-ottelusta puuttuu panos, onko se enää cup-ottelu?Maksavat asiakkaat seuraavat perässä
Yhteenvetona voi sanoa, että Suomen Cupin arvostus on liitossa ja seuroissa matalalla. On tärkeä vetää myös ero puheille ja teoille. Voin luvata, ettei yksikään liiton työntekijä, seurahenkilö tai pelaaja sano ääneen, etteikö arvostaisi Suomen Cupia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Afrikan mestaruuskilpailut 2025
- Virallista: HJK:n pelaaja siirtyy FF Jaroon – ”Koen tämän oikeaksi askeleeksi”
- FC Lausanne ei lähde aliarvioimaan KuPSia: ”Emme voi ajatella, että tulemme tänne voittamaan pelin 5-0”
- Uskomaton nousu! HJK pudotti suurseuran Youth Leaguessa ja eteni kevään pudotuspeleihin
- Egypti ja Iran valittavat Fifalle Pride-ottelusta MM-kisoissa
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- Virallista: HJK:n pelaaja siirtyy FF Jaroon – ”Koen tämän oikeaksi askeleeksi”
- FC Lausanne ei lähde aliarvioimaan KuPSia: ”Emme voi ajatella, että tulemme tänne voittamaan pelin 5-0”
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Egypti ja Iran valittavat Fifalle Pride-ottelusta MM-kisoissa
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- Uskomaton nousu! HJK pudotti suurseuran Youth Leaguessa ja eteni kevään pudotuspeleihin
- Rasmus Karjalainen löysi uuden työnantajan