Arsenalin Eurooppa-liigasta pudottanutta seuraa uhkaa pääsarjasta sulkeminen – taustalla sopupeliskandaali
Kuva: Getty Images
Kreikan suurseura Olympiakos nähtiin viime syksynäkin Mestarien liigan lohkovaiheessa. Käteen jäi lohkon kolmossija, joten pelit jatkuivat tämän vuoden puolella Eurooppa-liigan pudotuspeleissä.
Pudotuspelit lähtivät hyvin liikkelle, sillä ensimmäisellä kierroksella Olympiakos pudotti jatkosta Arsenalin vierasmaalisäännön turvin. Neljännesvälierissä vastaan tuli toinen valioliigaseura Wolverhampton. Avausosassa pelattiin 1-1 -tasapeli, mutta sitten koronavirus keskeytti kauden.
Olympiakos on paitsi eurokentiltä erittäin tuttu seura, niin myös 44 kansallisella mestaruudellaan myös Kreikan menestynein seura. Nyt sitä uhkaa kuitenkin pudotus Kreikan toiselle sarjatasolle ottelumanipulaatioskandaalin vuoksi.
Epäilyjen kohteena ollut ottelu pelattiin vuonna 2015. Olympiakos voitti ottelussa Atromitosin maalein 2-1. Vedonlyöntikäyttäytyminen johti siihen, että ottelu otettiin tutkintaan. Epäiltyjen listalla oli ottelun osapuolten lisäksi yhteensä 15 henkilöä, mutta näyttöjä sopupelistä ei löydetty. Syytteet kohdistuivat kuuteen tuomariin sekä molempien seurojen johtoportaaseen omistajia ja puheenjohtajia myöten.
Nyt kreikkalainen SDNA kertoo, että tutkimukset on avattu uudestaan. Olympiakosia ja sen puheenjohtaja Evangelikos Marinakisia kohtaan kohdistuu ”perusteltuja epäilyjä”. Nyt ottelumanipulaatiosta epäillään kolmea Olympiakosin ja yhtä Panathinaikosin ottelua.
Ankarin mahdollinen sanktio Olympiakosille olisi epäilemättä pääsarjasta pudottaminen. Lisäksi sille uhataan mätkäistä kolmen miljoonan euron sakot. Marinakis, joka omistaa Olympiakosin lisäksi myös englantilaisen Nottingham Forestin, uhkaa puolestaan saada elinikäisen toimitsijakiellon.
[readmore from=Olympiakos]
52-vuotias Marinakis on paitsi menestynyt liikemies, niin myös kiistanalainen hahmo. Häneen on kohdistunut ennenkin ottelumanipulaatio-, korruptio- ja rahanpesuepäilyjä, ja kreikkalaismiljonääriä on epäilty jopa huumeiden salakuljetuksesta. Kaksi vuotta sitten Marinakis lähetti koko Olympiakosin joukkueen aikaiselle kesälomalle.
Marinakisilla todettiin koronavirustartunta 10. maaliskuuta. Hän toipui taudista täysin.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Virallista: Valioliigan kriisiseura Tottenham julkisti uuden päävalmentajansa
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen