Meksikon liigasta tulee suljettu sarja viideksi vuodeksi
Kuva: Getty Images
Meksikon pääsarjan, Liga MX:n presidentti Enrique Bonilla on vahvistanut, että sarja luopuu seuraavan viiden vuoden ajaksi sarjanoususysteemistä. Meksikon liigaan ei voi näin ollen nousta eikä siitä voi pudota tulevina vuosina. Päätöksestä äänestettiin perjantaina 18 liigaseuran omistajien videokokouksessa.
Myös Meksikon toiseksi korkeimman sarjatason, Ascenso MX:n, seurat äänestivät muutoksen puolesta aiemmin tällä viikolla. Bonilla vahvisti, että kaikki Ascenson seurat saavat tulevan viiden vuoden aikana vuosittain 20 miljoonaa pesoa (noin 770 000 euroa).
Ascensosta on tarkoitus tulla nuorten meksikolaisten pelaajien kehityssarja, joskaan sen toteuttamistavat eivät ole vielä selvillä. ESPN:n tietojen mukaan sarjassa saatetaan ottaa käyttöön 23 vuoden ikäraja. Meksikon pääsarjassa taas luovutaan sen omasta nuorten pelaajien peluuttamista koskevasta säännöstä.
Bonilla vahvisti myös, että Ascenson kuluva kausi on virallisesti ohi, eikä sarjassa kruunata mestaria. Meksikon jalkapallosarjat keskeytettiin viime kuussa koronaviruspandemian takia.
Liga MX otti aiemmin käyttöön sertifikaattisysteemin toisen sarjaportaan seuroille varmistaakseen, että liigatasolle nousevien seurojen talous ja puitteet ovat kunnossa. Lehtitietojen mukaan yksikään Ascenson seuroista ei täyttänyt kriteerejä tällä kaudella. Ascenson joukkuemäärää on laskettu viimeisen kolmen vuoden aikana kuudella seuralla. Bonillan mukaan Ascenson televisiointi-, sponsori- ja lipputulot ovat kaikki kokeneet kolauksen tällä kaudella.
Perjantain päätös on Goalin mukaan lisännyt spekulointia siitä, lyöttäytyykö Liga MX tulevaisuudessa yhteen pohjoisnaapurinsa, Yhdysvaltojen Major League Soccerin, kanssa.
Major League Soccerissa pelaa tällä hetkellä 26 seuraa, joista kolme tulee Kanadasta. Tulevina vuosina MLS:ään liittyvät Austin FC, Charlotte, Sacramento Republic FC ja St. Louis.
LUE MYÖS:
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Liverpoolissa kuohuu! Mohamed Salah vuodattaa: ”Minut on heitetty bussin alle”
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- Tässä ovat MM-kisojen lohkot!