Ruotsalaiserotuomarin ”läppä” Allsvenskan-maalivahdille pahemman kerran pieleen: ”Että sinua voidaan heittää banaaneilla”

Ruotsin pääsarjassa pelaavan Östersunds FK:n maalivahti Aly Keita heitti erotuomari Martin Strömbergssonin ylle melko synkeän varjon, kertoessaan seuran podcastissa viime vuonna tapahtuneesta episodista.
Östersundin ottelussa GIF Sundsvallia vastaan Strömbergsson puhutteli guinealaistaustaista veskaria räikeän rasistisesti.
– Lakkaa puhumasta, ja mene takaisin maalillesi, että sinua voidaan heittää banaaneilla, Keita kertoo tämän sanoneen.
Strömbergsson ei kiistä lausumaansa, mutta luonnollisesti selittelee, ettei tarkoittanut sitä rasistiseksi loukkaukseksi.
– Voin vakuuttaa, että se meni pahasti pieleen. En tarkoittanut sitä rasistisella tavalla. Luulen, että myös Keita tietää sen. Kyse on vanhasta gävleborgilaislatteudesta, jota saatan heittää maalivahdeille. Sillä, että hän on tummaihoinen, ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Keita kertoo tuomarin pyytäneen sanomaansa heti anteeksi, mikä ei tietenkään muuta tapahtunutta, eikä heiton tuottamia tuntemuksia.
– Olin täysin järkyttynyt kuullessani, mitä hän sanoi. Suutuin todella, sillä en ole ikinä kuullut tällä tasolla sen enempää pelaajilta kuin tuomareilta mitään vastaavaa. Hän pyysi heti kentällä anteeksi, ja kutsui minut luokseen tuomarikoppiin pelin jälkeen. Kerroin hänelle, että noin ei yksinkertaisesti voi sanoa. Se on rasistista, enkä tule ikinä hyväksymään sellaisia puheita.
Asia nousi nyt esiin, kun Keitalta kysyttiin podcastissa, millaista rasismia tämä on Ruotsissa kokenut.
– Totta kai minun oli mainittava tästä, sillä en halua kenenkään kokevan vastaavaa sen paremmin kentällä kuin missään muuallakaan.
Östersundin pressipäällikkö Niclas Lidström sanoo, että seura ei ollut aiemmin tietoinen nyt kuullusta.
– Tällaista vastenmielistä käytöstä ei tulisi tietenkään kenenkään joutua kokemaan. Seura seisoo täysin Alyn takana asiassa. Olemme yksi monikulttuurisimmista seuroista sarjassa, ja tällaisista asioista on tärkeää puhua.
Ruotsin jalkapalloliitolle seura ei kuitenkaan ole aiheesta valittanut.
– Emme tule tekemään niin. On johdon asia päättää (mahdollisista toimenpiteistä). Olen informoinut heitä asiasta eilen.
Lähde: Expressen
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia