Saksan jalkapalloliitto ei rankaise George Floydille tukensa osoittaneita pelaajia – ”Kunnioitamme ja ymmärrämme pelaajien toimintaa”
Kuva: Getty Images
Saksan jalkapalloliitto DFB ei eio rangaista pelaajia, jotka osoittivat solidaarisuutta Black lives matter -liikkeelle protestoimalla tummaihoisen yhdysvaltalaisen George Floydin surmaa.
DFB kertoo tiedotteessaan, että se aikoo noudattaa tätä linjaa myös jatkossa.
Viime viikonlopun Bundesliiga-kierroksella Schalken Weston Mckennie ilmaisi kantansa käsivarsinauhalla, Borussia Mönchengladbachin Marcus Thuram polvistumalla ja Borussia Dortmundin Achraf Hakimi ja Jadon Sancho aluspaitaansa kirjoitetuilla teksteillä.
[readmore from=Black-lives-matter]
Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa kieltää säännöissään pelaajilta poliittiset, uskonnolliset ja henkilökohtaiset viestit, mutta se on pyytänyt sarjoja käyttämään ”maalaisjärkeä” ja ottamaan asiayhteyden huomioon, kun puhutaan pelaajien henkilökohtaisista mielenilmauksista.
Sancho sai keltaisen kortin paljastettuaan viestinsä, mutta varoitus tuli pelipaidan riisumisesta, eikä viestistä itsestään.
– DFB on jyrkästi kaikkia rasismin, syrjinnän ja väkivallan muotoja vastaan ja puolustaa suvaitsevaisuutta, avoimuutta ja monimuotoisuutta. Ne ovat arvoja, jotka ovat myös DFB:n säännöissä, kommentoi DFB:n presidentti Fritz Keller liiton tiedotteessa.
– Kunnioitamme ja ymmärrämme pelaajien toimintaa.
Poliisiväkivaltaan kuolleen Floydin kohtalo on johtanut mielenosoituksiin ympäri Yhdysvaltoja.
LUE MYÖS:
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Huolestuttavaa: Kansojen liigassa jälleen runsaasti loukkaantumisia
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Lamine Yamal kommentoi jälleen Ballon d’Oria: ”Olen pelaaja, joka…”
- Harvinainen tapaus: aussimies teki taas maalin Intialle
- Pelaaja aiheutti kaksi punaista korttia – syynä hiukset
- Toimittaja: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkeamassa
- Valehteliko media? Israelin pelaajan maalituuletusta tulkittiin väärin tahallaankin
- Vielä jaksaa! Luka Modrić teki maalin Tšekkiä vastaan
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lamine Yamal kommentoi jälleen Ballon d’Oria: ”Olen pelaaja, joka…”
- Huolestuttavaa: Kansojen liigassa jälleen runsaasti loukkaantumisia
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”