HJK:n Riku Riski muisteli Helsinki Cupissa junioriaikojaan: ”Jalkapalloon keskittyminen oli aika villi päätös”
Kuva: Juha Tamminen
HJK:n Riku Riski oli käynnissä olevassa Helsinki Cupissa haastateltavana turnauksen Facebook-sivulla tehdyssä livelähetyksessä.
HJK on voittanut kauden kaksi ensimmäistä peliään, kun ensin FC Lahti kaatui 4−0 ja sitten oli Hakan vuoro taipua maalein 3−1. Riski kertoi, että kauteen valmistautuminen oli poikkeuksellista koronaviruksen takia.
− Yllättävän hyvin kuitenkin saatiin homma joukkueena toimimaan ja olemme olleet valmiina, kun tosipelit ovat alkaneet. Toivottavasti jatkamme samaa rataa, Riski sanoi.
Täksi kaudeksi Klubin riveihin siirtyi myös Rikun pikkuveli Roope Riski. Veljeksillä on ikäeroa kaksi vuotta, ja molemmat pelasivat 2000-luvun taitteessa junioreina Maskun Palloseurassa.
− Ei meillä mitään kähinää ollut ikinä, vähän vain kilpailtiin keskenämme hyvässä hengessä. Hyvää sparrausta ja tsemppausta meidän välillä on ollut sitäkin enemmän, isoveli kertoi.
MaPS vaihtui Turun Palloseuraan, jossa Riku Riski teki debyyttinsä aikuisten tasolla vuonna 2006.
− Yläasteen jälkeen siirryin Turkuun pelaamaan, mutten pystynyt yhdistämään jalkapalloa ja opiskelua ihan niin hyvin kuin olisin toivonut. Ensisijaisesti jalkapalloon keskittyminen oli aika villi päätös, mutta se toimi minun kohdallani, Riski pohti ja jatkoi.
− Palo pelaamiseen sekä halu kehittymiseen ja uuden oppimiseen olivat minulla niin kovia, että se oli lopulta aika selkeä ratkaisu kohdallani.
Riskin ura on lopulta vienyt Veikkausliigan ja Suomen maajoukkueen lisäksi ulkomaille, kun tutuiksi ovat tulleet Puola, Ruotsi, Norja ja lyhyellä lainalla myös Skotlanti.
− Kuitenkin neuvoni nykyjunioreille on, että vaikka treenaisi kovaa ja tavoitteellisesti, niin välillä on hyvä vain kikkailla ja pitää hauskaa kavereiden kanssa, Riski muistutti.
− Itse yritin tehdä hommia vähän liiankin tosissaan 10-vuotiaasta ylöspäin, eikä aina ollut niin hauskaa kuin olisi pitänyt olla. Oikea tasapaino pitää löytää, ja jokainen tekee sen tavallaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Joel Pohjanpalo palaa perjantaina Venetsiaan – valmentaja jättämässä penkille
- Miika Takkula: AIK:n pelaajat herättävät huomattavaa kiinnostusta – ”Täysin loogista”
- Jani Honkavaara halusi Ibrahim Cissén Djurgårdeniin – kertoi miksei siirto toteutunut
- Stuart Baxter uudesta työpaikastaan: ”Tämä oli minulle herkkä tilanne”
- Tässä ovat europelien finaaliparit ja aikataulut
- Uskomattomia paljastuksia Real Madridista: Aurélien Tchouaméni iski nyrkillä – Federico Valverde löi päänsä pöytään ja menetti tajunsa
- Täysi kaaos! Real Madridin pelaajat tappelivat – yksi sairaalaan
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Uskomattomia paljastuksia Real Madridista: Aurélien Tchouaméni iski nyrkillä – Federico Valverde löi päänsä pöytään ja menetti tajunsa
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Tässä ovat europelien finaaliparit ja aikataulut
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Täysi kaaos! Real Madridin pelaajat tappelivat – yksi sairaalaan
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku