KuPS:n entiseltä pelaajalta suoraa palautetta joukkueelle: ”Aivan järkyttävää pallollista pelaamista”

Veikkausliigan hallitseva mestari Kuopion Palloseura vaikuttaisi alkukauden perusteella olevan mukana kärkitaistossa myös tänä vuonna.
KuPS on aloittanut kautensa Veikkausliigassa kahdella voitolla ja kahdella tasapelillä. Kuopiolaiset ovat onnistuneet maalinteossa viidesti ja päästäneet vasta yhden maalin.
Viime vuoden mestarivalmentaja Jani Honkavaara pestattiin täksi kaudeksi Seinäjoelle, ja KuPS palkkasi hänen tilalleen norjalaisen Arne Erlandsenin, joka on tuonut Pohjois-Savoon hyvin suoraviivaisen ja juoksuvoimaan luottavan pelityylin.
Byyrin päätoimittaja Henrik Hyvönen toi Twitterissä esiin tilastopalvelu InStatin lukemia tältä kaudelta. Tilastoista käy ilmi, että KuPS on kärkiviisikossa kahdesti, kun verrataan vähiten syöttöjä per ottelu antaneita joukkueita.
Honkaa vastaan KuPS antoi 264 syöttöä ja edellisessä ottelussaan Ilvestä vastaan 314. Honka ja KuPS pelasivat Tapiolassa 1-1-tasapelin, ja Tampereella päädyttiin maalittomaan pistejakoon.
KuPS:n entinen pelaaja Ilja Venäläinen on huolissaan joukkueen otteista, vaikka tappiosarake näyttääkin vielä nollaa.
– Menestystä voi hakea monella tavalla. Näin katsojan roolissa toivoisin KuPSissa tarkkaa mietintää, onko valittu linja oikea, kommentoi Venäläinen, 39, Twitterissä.
– Molemmissa listassa olevissa peleissä tärkeä piste vieraista, mutta aivan järkyttävää pallollista pelaamista.
KuPS:n kausi jatkuu tänään, keskiviikkona, kun se isännöi FC Lahtea kello 18.30 alkavassa ottelussa. Samaan aikaan pelataan myös ottelut FC Honka-FC Inter, HIFK-SJK, IFK Mariehamn-Haka ja TPS-HJK.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Kesätoripodcast: Liverpool voitti siirtoikkunan
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Ranskan MM-kisavoittaja vaihtamassa seuraa
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Huuhkajien kärkimies tulikuumana – maalipörssin kärjessä, mutta ei kertaakaan avauksessa
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Jamie Vardy siirtyy Serie A:han
- Erik ten Hagille potkut Leverkusenista kolmen ottelun jälkeen!
- Ranskan MM-kisavoittaja vaihtamassa seuraa