RoPS:n ahdinko jatkuu uuden valmentajankin johdolla – KuPS nousi HJK:n rinnalle isäntien maalivahdin haparoitua
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Veikkausliigan sarjajumbo RoPS vaihtoi tällä viikolla valmentajaa, mutta voittotili ei auennut vielä sunnuntainakaan Mikko Mannilan komennossa. Rovaniemelle saapui toki kova vastus, puolustava mestari KuPS. Vieraat vastasivat ottelun molemmista kahdesta maalista, joten RoPS:lle kirjattiin nyt 12. perättäinen tappio.
Ottelun avausmaali mietityttänee vielä jonkin aikaa RoPS:n 18-vuotiasta maalivahtia Matias Niemelää. Nana Boateng laukoi kaukaa noin 30 metristä ja Niemelä arvioi laukauksen lentoradan ja pompun väärin. Hidastuksen perusteella pallo ei ottanut kimmoketta eikä edessä ollut suurta pelaajaruuhkaakaan. Matala laukaus kuitenkin yllätti nuoren maalivahdin. Peliä oli pelattu tuolloin 33 minuuttia.
 
            
                    
                    Nyt uppoo RoPS-vahti Niemelälle helposti - KuPS maalin makuun Nana Boatengin kaukolaukauksella #ruutu #veikkausliiga ruutu.fi/video/3691634
                    
                    
                     
                
        
                
                    
            
                    
                    RoPSin pelissä näkyy jo parempaa. Tosin ei siihen hirveästi vaadita, siksi kuraa se peli aiemmin on ollut. Ihmeellistä on se, miten Tauriainen ei saannut peliä edes tälle tasolle. #RoPS #Veikkausliiga
                    
                    
                     
                
        
                
                    
            LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
 
                         
                         
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			