Kolmannelle tähdelle ja tuplamestaruudelle vihoviimeinen sinetti – HJK maali-iloitteli Ahvenanmaalla olan takaa
Kuva: Juha Tamminen
Vielä ennen sunnuntain rästiottelua ei HJK:n veikkausliigamestaruutta 2020 voinut täysin sataprosenttisen varmaksi julistaa, vaikka käytännössä se sitä olikin. HJK:n maaliero oli ylivertainen KuPS:aan nähden, mutta vasta nyt HJK:n mestaruus on teoriatasollakin täysin varmaa. Mitään epäselvää ei Klubi asialle jättänyt, sillä se haki Ahvenanmaalta selkeän 5-0-voiton, joka ei jättänyt paremmuudesta yhtään mitään epäselvää. Eikä edes koko kauden parhaasta joukkueesta.
Johtoon HJK siirtyi 10. peliminuutilla, kun kesken kauden Veikkausliigaan palannut 36-vuotias konkari Markus Halsti tuuletti kauden ensimmäistä maaliaan. Halsti nousi rohkeasti ylös, nosti käden pystyyn ja puski vuorenvarmasti David Brownen tarkan keskityksen verkkoon.
Avausjakson muista maaleista vastasi Roope Riski, joka alkoi varmistella maalikuninkuuttaan. Ensin Riski puski komeasti 20. minuutilla pallon verkkoon – jälleen Brownen keskityksestä – ja 36. minuutilla hän nikkasi takatolpalta kulmapotkusta taukonumeroiksi jo 3-0. Kahden maalinsa välissä yksi Riskin osuma hylättiin pienen neuvonpidon jälkeen paitsiona. Riskin maalisaldo on nyt 16 maalia 21 ottelussa.
Ensimmäinen puoliaika oli HJK:n täydellistä näytöstä, eikä IFK Mariehamn tarjonnut kunnon vastusta toisellakaan jaksolla. Tauon jälkeen kentälle tullut Eetu Vertainen lisäsi kulmapotkusta johdoksi jo 4-0, kun pelattiin 55. peliminuuttia.
Loistavan ottelun pelannut David Browne oli jälleen esityön tekijänä, kun HJK löi 85. minuutilla taululle lopulliset 5-0 -voittonumerot. Pallon siirsi lähietäisyydeltä maaliin Tim Väyrynen.
[readmore from=Veikkausliiga]
HJK juhlii tällä kaudella tuplamestaruutta ja seurahistorian 30. Suomen-mestaruuttaan. Se merkitsee sitä, että Klubi saa nyt logoonsa mukaan kolmannen tähden.
1911 • 1912 • 1917 • 1918 • 1919 • 1923 • 1925 • 1936 • 1938 • 1964 • 1973 • 1978 • 1981 • 1985 • 1987 • 1988 • 1990 • 1992 • 1997 • 2002 • 2003 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2017 • 2018 • 2020
#HJK #Veikkausliiga
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- KuPS on Suomen mestari!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
