Kuka on Suomen sankariksi noussut täydennyspelaaja Amanda Rantanen? – Kovia kokenut toisen polven maajoukkuepelaaja oli lopettaa jalkapallon kokonaan vielä muutama vuosi sitten
Amanda Rantasen tilastot A-maajoukkueessa: 1 pelattu ottelu, 1 pelattu minuutti ja 1 tehty maali. Tämän räjähtävämmin ei Helmarien joukkueeseen voi murtautua. Varsinkin, kun se maali toi Suomelle 1-0-voiton Skotlannista ja vei Helmarit jo aivan EM-kisojen kynnykselle.
– Meille sanottin vain, että ”jos saamme pallon, Amanda juoksee”. Näin, että pallo oli Emmillä ja hänellä oli jalka vapaana, joten lähdin liikkeelle. Sain pallon ja yritin tietysti sijoittaa sen maaliin. Pallo osui kasvoihini ja kimposi maaliin. Silmissä sumeni. Aivan hullu tunne, Rantanen kommentoi osumaansa Hufvudstadsbladetille.
– Se oli urani hauskin ja tärkein maali. Tunsin, kuinka iloisia muut pelaajat olivat ja tajusin, että jotain suurta oli tapahtunut.
Moni saattoi ehkä ihmetellä, kuka on tämä debytantti Amanda Rantanen, jonka Helmarien päävalmentaja Anna Signeul vaihtoi kentälle lisäajan neljännellä minuutilla Suomen kaikkien aikojen maalintekijän Linda Sällströmin tilalle? Teemme tässä jutussa siitä selkoa. Samalla tuplavaihdolla sisään tuli myös Sanni Franssin korvannut Olga Ahtinen.
Rantasen tähtihetki tuli sikälikin puun takaa, että häntä ei edes valittu Helmarien alkuperäiseen joukkueeseen, vaan hän nousi mukaan täydennyspelaajana Kaisa Collinin ja Juliette Kempin jäätyä koronatilanteen takia pois joukkueesta.
Helmarien lähes koko joukkue pelaa ulkomaalaisissa seuroissa, mutta tämänkertaisessa joukkueessa oli mukana neljä pelaajaa kotoisesta Kansallisesta Liigasta. Rantasen lisäksi heitä olivat niin ikään vaihdosta kentälle tullut HJK:n Essi Sainio, tuplamestari Åland Unitedin ja Helmarien luottotoppari Anna Westerlund sekä samassa seurassa pelaava Helmarien varamaalivahti Anna Tamminen.
Rantasen seurajoukkue on helsinkiläinen PK-35, joka otti kapteeninsa loistavasta sisääntulosta kaiken ilon irti. PK-35 muistutti – mahdollisesti pieni pilke silmäkulmassa – jo heti maalin synnyttyä, että näitä naamamaalejahan joukkueessa jatkuvasti on treenattukin.
Lisäajalla sisään maajoukkuedebyytissään, yksin läpi, voittomaali ja @helmaritfi on lähellä kisapaikkaa!!
Ja just sellainen viimeistely mitä ollaan koko kausi treenattu
VAMOS AMA!
#Punamusta
#PK35 #KansallinenLiiga #Helmarit
Ja just sellainen viimeistely mitä ollaan koko kausi treenattu
VAMOS AMA!
#Punamusta
Ikävää kun toimittajat ei usko että meidän torstaitreenit päätetään aina naamamaalidrilliin
Jalkapallo | Riemu repesi sosiaalisessa mediassa Helmareiden voittomaalin jälkeen: Amanda Rantasen seuran PK-35:n twiitti kuittaa tilanteen hillittömästi dlvr.it/RmqMgQ
Jotain tuttua eilisessä maalissa oli, vaikka tällä kertaa Ama viimeistelikin hallitusti päällään.
#Punamusta
#PK35 #KansallinenLiiga #Helmarit
#Punamusta
TIESITKÖ, ETTÄ AMANDA RANTANEN OSAA VIIMEISTELLÄ MYÖS JALOILLAAN? 

#helmarit @HelmaritFI @PK35Naiset #kansallinenliiga @Palloliitto
#helmarit @HelmaritFI @PK35Naiset #kansallinenliiga @Palloliitto
Tällainen on uskomattoman debyytin Helmareissa tehnyt Amanda Rantanen. Juttu kesältä: yle.fi/urheilu/3-1144… #Helmarit #KansallinenLiiga
yle.fi
Kansallisen liigan maalitykki Amanda Rantanen selätti syömishäiriön ja synkät ajat – nyt hän haluaa...
Jalkapallon Kansallisessa liigassa pelaavan PK-35:n kapteeni Amanda Rantanen sairastui syömishäiriöön viitisen vuotta sitten.
Räden A-maajoukkueuran ensimmäinen ja viimeinen osuma syntyi vähän tuurilla. Amanda Rantasen ekassa maalissa oli niin ikään onnea mukana, mutta se ei taatusti jää viimeiseksi. #Helmarit
Muistojen maanantai | #MuistotJakoon - 𝐑𝐚𝐦𝐢 𝐑𝐚𝐧𝐭𝐚𝐧𝐞𝐧 
bit.ly/MuistotJakoon_…
Rami Rantanen pelasi komealla pelaajaurallaan 18 A-maaottelua.
Lue @PK35Naiset päävalmentajana nykyisin toimivan "Räden" muistoja maajoukkueuralta!
#Huuhkajat #MuistojenMaanantai
Rami Rantanen pelasi komealla pelaajaurallaan 18 A-maaottelua.
Lue @PK35Naiset päävalmentajana nykyisin toimivan "Räden" muistoja maajoukkueuralta!
#Huuhkajat #MuistojenMaanantai
Aivan upeeta - ja käykääs vielä kuuntelemassa @pallojapullo episode 57 vaikka Spotifyssa; siellä Amanda ’salaa’ paljastaa että on päässyt varalle ko otteluun muutenkin erittäin sympaattisessa haastattelussa ja sit tällanen. Aivan mieletöntä
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- KuPS on Suomen mestari!
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen


