Juventuksen putken katkeaminen yhä lähempänä, yllätysratkaisija jatkoi Interin voittokulkua: ”Me kaikki koemme olevamme tärkeitä”
Kuva: Getty Images
Juventuksen yhdeksän kautta jatkuneen mestaruusputken katkeaminen Serie A:ssa on yhä lähempänä. Sarjakärki Internazionale otti sunnuntaina jo yhdennentoista peräkkäisen voittonsa sarjaotteluissa, kun Cagliari kukistui Milanossa maalein 1-0.
Kun sarjaa on pelaamatta kärkipään joukkueiden osalta kahdeksan kierrosta, on Inter toisena olevaa AC Milania 11 pistettä edellä. Serie A:ta vuosikausien ajan hallinnut Juventus on 12 pisteen päässä (EDIT: Juventus voitti sunnuntaina Genoan maalein 3-1).
Interin voittomaalin teki 77. minuutilla kokenut wingback Matteo Darmian, joka on saanut kauden aikana hyvin vaihtelevasti peliaikaa. Tänään Darmian oli avauksessa, kiitti luottamuksesta ja korosti pelin jälkeen joukkueen roolituksen onnistumista. Maali oli Darmianille Serie A -kauden toinen, ja yhteensä kolmas.
– Kohtasimme tänään hyvän joukkueen, joka puolusti hyvin alusta lähtien. Kun kohtaa joukkueen, joka tukkii syöttölinjat, on maalitilin avaaminen vaikeaa. Tämä on kuitenkin meille erittäin tärkeä voitto, Darmian sanoi DAZN:n haastattelussa.
– Me kaikki olemme osa ryhmää ja tunnemme olevamme tärkeitä. Tiedämme, että jokainen on valmis pelaamaan, kun kutsu käy. Kauden loppuun on silti vielä pitkä matka kuljettavana.
77 - L'Inter have found the net against Cagliari after 77 minutes, it is the latest goal scored by the Nerazzurri on a 0-0 scoreline in Serie A this season. Key.
#InterCagliari
#InterCagliari
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”
- KuPS taisteli 80 minuuttia vajaalla – Lech Poznań voittoon Tampereella
- Kova tuomio vaikeutti KuPSin iltaa – punainen puhuttaa jo puoliajalla
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Klæbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
