Italialaislehti: Cristiano Ronaldo kertonut joukkuekavereilleen lähtöhaluistaan – paluu ex-seuraan edessä?
Kuva: Getty Images
Juventuksen tähtihyökkääjä Cristiano Ronaldo on lähtökuopissa, kertoo italialaislehti Il Messaggero.
36-vuotiaalla Ronaldolla on Juventus-sopimustaan jäljellä vielä vuosi, mutta Il Messaggeron mukaan portugalilainen on kertonut joukkuekavereilleen haluavansa lähteä seurasta kesällä.
Ronaldo siirtyi Juventukseen kesällä 2018 ja hän on kolmen kauden aikana tehnyt seuralle yhteensä 101 maalia. Ronaldo on voittanut Juventuksen kanssa kahdesti Serie A:n mestaruuden, mutta torinolaisseura pitkäaikainen haave Mestarien liigan voitosta ei ole Ronaldon aikana toteutunut.
Ronaldo on edustanut aiemmin urallaan Real Madridia, Manchester Unitedia sekä kasvattajaseuraansa Sporting Lissabonia.
Mikäli Ronaldo Juventuksesta lähtee, on hänen todennäköisin määränpää jompikumpi ex-seuroista, Man United tai Sporting. Real Madrid on aiemmin ilmoittanut, ettei aio enää hankkia portugalilaista takaisin.
LUE MYÖS: Mitä tekee Cristiano Ronaldo? Portugalilaiselta kryptinen Instagram-päivitys: ”Saavutin tavoitteen”
LUE MYÖS:
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
