Virallista: Saksalainen maailmanmestari lopettaa uransa 34-vuotiaana
Kuva: Getty Images
Sami Khedira lopettaa ammattilaisuransa viikonloppuna. Hertha Berlin tiedotti pelaajansa päätöksestä keskiviikkona.
34-vuotias Khedira siirtyi Herthan riveihin talvella, mutta on kärsinyt loukkaantumisista. Khedira on parhaillaankin loukkaantuneena, mutta saattaa osallistua viikonloppuna pelattavalle Bundesliigan päätöskierrokselle.
Khedira muistetaan etenkin vuosistaan Real Madridissa ja Juventuksessa. Khedira edusti Real Madridia vuodet 2010-15. Juventuksessa hän pelasi vuodet 2015-20.
Khedira edusti Saksan A-maajoukkuetta 77 ottelussa ja oli voittamassa maailmanmestaruutta kesällä 2014.
Ein ganz Großer verlässt die Fußballbühne. Auch wenn du nicht lange unser blau-weißes Trikot getragen hast: Danke für alles, @SamiKhedira! Schön, dass du uns in einer schwierigen Situation geholfen hast. 

#EinmalHerthanerImmerHerthaner #GemeinsamHertha #HaHoHe
#EinmalHerthanerImmerHerthaner #GemeinsamHertha #HaHoHe
LUE MYÖS:
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
