Huuhkajien EM-kisaryhmästä pudotettu Juhani Ojala siirtyy Skotlannin pääsarjaan

Tanskalaista Vejleä edustanut suomalaistoppari Juhani Ojala, 32, on siirtymässä skotlantilaiseen Motherwelliin. SuomiFutis-sivuston saamien tietojen mukaan Ojalan siirto julkaistaan mahdollisesti jo sunnuntaina tai viimeistään lähipäivinä.
Ojala lähti Motherwellin testattavaksi jo heinäkuun puolivälissä, ja testi on tuottamassa suomalaiselle sopimuksen ennen sarjakauden alkua. Skotlannin pääsarja käynnistyy 31. heinäkuuta. Motherwell kohtaa avausottelussaan Hibernianin.
Ojala koki karun kohtalon jäätyään viimeisten pelaajien joukossa ulos Huuhkajien EM-kisaryhmästä. Suomalaistoppari kertoi, että kisajoukkueesta rannalle jääminen tuli täytenä yllätyksenä. Tämän jälkeen Ojalan ja Suomen päävalmentaja Markku Kanervan välillä ilmeni pieniä erimielisyyksiä.
Motherwell sijoittui viime kaudella Skotlannin pääsarjassa yhdeksänneksi, mutta sitä edellisellä kaudella (2019-20) joukkue oli peräti kolmas. Skotlannin pääsarjassa on jo ennestään suomalaisväriä. Hallitsevan mestarin, Rangersin, keskikentällä taituroi Huuhkajien avainpelaaja Glen Kamara. Lisäksi Aberdeenin riveissä pelaa 22-vuotias Miko Virtanen.
Vejle ei näillä näkymin saa Ojalasta siirtokorvausta, koska topparin sopimus on katkolla, eikä optiota käytetty.
Ojala pelasi Vejlessä kesästä 2019 asti, ja hän oli nostamassa joukkueen Tanskan ykkösdivisioonasta pääsarjaan. Urallaan Ojala on edustanut muun muassa ruotsalaista Häckeniä, venäläistä Akhmat Groznya sekä sveitsiläistä Young Boysia. Suomessa Ojala on pelannut HJK:ssa sekä SJK:ssa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia