Onko PSG:lle yhtään pysäyttäjää? Ranskan hallitseva mestari kaatua jysähti ensimmäiseen aitaan 0–4

Kuva: Getty Images
Myöhään lauantai-iltana Pariisin Parc des Princesillä vietettiin juhlia. Paris Saint-Germainia kannattamaan tullut yleisö — mukaan lukien F1-osakilpailuvoittaja Pierre Gasly, moninkertainen olympiavoittaja Teddy Riner ja NBA-tähtönen Evan Fournier — saivat todistaa läheltä Lionel Messin ja kumppaneiden esittelytilaisuutta.
PSG:n pitäessä omaa show’taan unohtui, että Ranskan hallitseva mestari Lille oli jatkanut mestaruutensa puolustamista aiemmin päivällä.
Hirvittävän todennäköiseltä tuon upean saavutuksen uusiminen ei näytä. Kauden toisessa ottelussaan Lille hävisi Nicelle suoraan 0–4 (0–3). Entistä nöyryyttävämpää on se, että Nicea koutsaa Lillen viime kauden valmentaja Christophe Galtier.
Tanskan maajoukkuehyökkääjä Kasper Dolberg rokotti Lilleä kahdesti, Hicham Boudaoui kerran. Amine Gouiri onnistui maalaamaan pilkulta.
Lillellä on toistaiseksi kasassa yksi piste kahdesta ottelusta. Mitä tahansa tuleman pitää, Lille voi aina lohduttautua sillä, että se on jo voittanut yhden pokaalin tällä kaudella, kun se vastoin kaikki odotuksia kaatoi taas PSG:n Ranskan supercupissa elokuun alussa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Casper Terhon valmentaja vaihtumassa Belgiassa
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Glen Kamaran Rennes suunnittelee valmentajanvaihdosta – tässä ykkösvaihtoehto uudeksi valmentajaksi
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta