”Toivottavasti AS Roma voittaa José Mourinhon kanssa mestaruuden” – Real Madridin valmentajan yllättävä ulostulo

Real Madridia nykyisin valmentava Carlo Ancelotti viihtyy erinomaisesti Espanjan pääkaupungissa. Yksi maailman tunnetuimmista valmentajista kertoo viettävänsä vasta kuherruskuukauttaan Madridissa. Ancelotti toivoo luotsaavansa Los Blancosia vielä pitkään.
Kuherruskuukausi on ehkä vähän harhaanjohtava, koska Ancelotti on valmentanut Real Madridia aiemminkin. Hän johdatti joukkueensa vuonna 2014 peräti neljään titteliin, kun Madrid voitti Mestarien Liigan, Espanjan cupin, Euroopan supercupin ja Seurajoukkueiden maailmanmestaruuden.
Ancelotti on voittanut myös PSG:n kanssa Ranskan mestaruuden, Chelsean puikoissa Valioliigan ja Bayernissa Bundesliigan. La Ligan voitto kokeneelta valmentajavelholta vielä puuttuu ja sitä hän muun muassa tavoittelee nyt toisella Madridin visiitillään.
Espanjan pääsarja on viime vuosina menettänyt kirkkaimmat keulakuvansa, kun Cristiano Ronaldo ja Lionel Messi vaikuttavat tätä nykyä toisaalla. Ancelotti näkee Radio Rain haastattelussa La Ligan silti erittäin kovaksi sarjaksi, jossa pinnalle kohoaa uusia supertähtiä.
– Siitä huolimatta, että moni tähtipelaaja on lähtenyt Espanjasta, niin täällä on silti Vinícius Júniorin kaltaisia pelaajia. Hän on uskomattoman hyvä ja onneksi pelaa meidän joukkueessamme, kertoi Ancelotti.
Hän ottaa puheeksi myös toisen Real Madridin nuoren pelaajan Brahim Díazin, joka pelaa nyt lainalla Serie A:n AC Milanissa.
– Hänelle ei oikein ollut paikkaa Real Madridissa vielä, koska kilpailua on paljon. Brahim on meille silti erittäin tärkeä pelaaja. Oli tärkeää, että hän saisi peliaikaa. Milania ei valittu kohteeksi sattumalta. Tiedämme hyvin sen joukkueen rakenteen, sanoi Ancelotti.
Niin. Ancelotti jos kuka tuntee varmasti italialaisen jalkapallon ja nimenomaan AC Milanin. Edellä mainittujen seurojen ja saavutusten lisäksi hän on ehtinyt valmentamaan muun muassa Napolia, Juventusta ja Parmaa.
Silti ehkä parhaiten Ancelotti muistetaan juuri AC Milanin luotsina. Siellä hän voitti scudetton ja kahdesti Mestarien liigan. Ancelotti oli myös pelaajana osa 1980-luvun lopun ja 90-luvun alun huippuryhmää.

Hän seuraa kotimaansa pääsarjaa erittäin aktiivisesti myös Espanjasta käsin.
– Serie A on todella tasainen. Juventuksella on ollut vähän hankalaa, mutta uskon heidän nousevan vielä mestaruustaistoon mukaan.
Milanilla on myös edelleen paikka Ancelottin sydämessä ja mies toivoo i Rossonerin taistelevan kirkkaimmasta sijasta. Yllättäen kokenut italialainen nimesi silti suurimman suosikkinsa tulevan maan pääkaupungista.
– Toivottavasti AS Roma voittaa José Mourinhon kanssa mestaruuden.
Ancelotti pelasi AS Romassa 227 ottelua pelaajaurallaan. Hän voitti Giallorossin paidassa kertaalleen liigamestaruuden ja kolmesti Italian cupin.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
Ancelotti: "Spero che la Roma vinca con Mourinho. La Juventus si rialzerà" - Gianluca Di Marzio
Le parole dell'allenatore del Real Madrid sul campionato italiano e sulla sua seconda avventura a Madrid
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Lukas Hradecky debytoi Ranskan pääsarjassa – heti voitto
- Lehti: Jesse Joronen siirtymässä Palermoon
- Ilves latoi neljä maalia AC Oulun verkkoon Veikkausliigassa
- Taneli Hämäläinen palaamassa Veikkausliigaan
- Huippuiskussa oleva Otso Liimatta avasi Allsvenskan-siirron taustoja: ”Olin yhteyksissä muutaman muunkin seuran kanssa”
- KuPS sopimukseen moninkertaisen Ruotsin mestarin kanssa: ”Olen saanut useita suosituksia seurasta”
- Vedonlyönnin ammattilainen sanoo, mitkä ovat parhaita vetoja
- Lukas Hradecky siirtyi AS Monacon ykkösvahdiksi: ”Kenenkään ei pitänyt suostutella minua siirtymään tänne”
- HJK nappasi keskikenttämiehen KuPSin eurovastustajalta
- IItalopodcast: Serie A -kausiennakko 2/5
- Taneli Hämäläinen palaamassa Veikkausliigaan
- Lukas Hradecky siirtyi AS Monacon ykkösvahdiksi: ”Kenenkään ei pitänyt suostutella minua siirtymään tänne”
- Huippuiskussa oleva Otso Liimatta avasi Allsvenskan-siirron taustoja: ”Olin yhteyksissä muutaman muunkin seuran kanssa”
- Uefan ahneus ei tunne rajoja – Tätäkö kilpailua paisutetaan seuraavaksi?
- KuPS sopimukseen moninkertaisen Ruotsin mestarin kanssa: ”Olen saanut useita suosituksia seurasta”
- Vedonlyönnin ammattilainen sanoo, mitkä ovat parhaita vetoja
- Lehti: Jesse Joronen siirtymässä Palermoon
- Aftonbladet: Allsvenskanin sarjakärki halusi Santeri Haaralan – pelaaja kieltäytyi siirrosta
- HJK nappasi keskikenttämiehen KuPSin eurovastustajalta
- La Liga alkaa viikonloppuna – RCD Mallorca ei ole vielä rekisteröinyt Lucas Bergströmiä kokoonpanoonsa