V Sport: Näin Markku Kanerva kommentoi Joel Pohjanpalon tilannetta
Huuhkajat voitti Kazakstanin tiistai-iltana MM-karsinnoissa 2-0. Lue otteluraportti täältä.
Vierasvoitto oli tärkeä, sillä Huuhkajat nousi tasapisteisiin lohkokakkosena olevan Ukrainan kanssa, joka pelaa karsintakierroksen oman ottelunsa tiistai-iltana Bosnia-Hertsegovinaa vastaan.
V Sport haastatteli Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanervaa Kazakstan-voiton jälkeen. Kanerva tiedosti, että joukkue olisi voinut tehdä pari maalia enemmänkin. Se toden totta piti paikkansa, sillä Huuhkajilla oli ensimmäisen jakson lopussa ja toisella jaksolla lukuisia loistavia maalintekopaikkoja.
– Hyvä esitys tänään ja joukkue osoitti jälleen kerran henkistä kanttia tappion jälkeen. Tätä on tapahtunut aiemminkin. EM-karsinnoissa hävisimme Bosnialle vieraissa ja meni pari päivää, niin voitimme Armenian. Vuosi sitten Puolalta tuli kunnolla neniin ja pari päivää myöhemmin voitimme Bulgarian. Ennen EM-kisoja hävisimme Virolle, mutta kokosimme itsemme ja voitimme Tanskan. Kypsä esitys joukkueelta ja mielestäni peli oli hyvin kontrollissa. Olisimme voineet tehdä muutaman maalin lisääkin, Kanerva myönsi V Sportille.
Joel Pohjanpalo joutui jättämään kentän noin puolen tunnin jälkeen. Pohjanpalo putosi pahannäköisesti kovalle tekonurmelle pallontavoittelutilanteen jälkeen. Pohjanpalo jatkoi ottelua muutaman minuutin ajan, mutta joutui tulemaan lopulta vaihtoon. Pohjanpalon nenä aukesi törmäyksen yhteydessä.
V Sport: ”Sanoinkuvailematon fiilis” – Näin kahden maalin Teemu Pukki kommentoi ennätystään
Kanervan mukaan Pohjanpalo loukkasi selkänsä.
– Kysyin Jollelta tilannetta heti, kun hän tuli vaihtoon. Pohjanpalo tömähti kovalle alustalle aika lailla, eikä hän pystynyt enää juoksemaan. Toivottavasti pääkopassakaan ei ole suurempia ongelmia, Kanerva viittasi hyökkääjän loukkaantumiseen.
LUE MYÖS:
- Huuhkajilla marraskuussa valtavat panokset – näillä tuloksilla MM-kisahaave pysyy elossa
- Helmarien maalitykki jakoi nostalgisen yhteiskuvan Teemu Pukin kanssa – ”Ei mennyt valitsijoilla ihan metsään silloin 2006”
- Teemu Pukki harmitteli missattuja maalipaikkoja ja paljasti, miksi hattutempun metsästys päättyi ennen aikojaan – ”Kenttä varmaan oli osasyyllinen siihen”
- V Sport: ”Sanoinkuvailematon fiilis” – Näin kahden maalin Teemu Pukki kommentoi ennätystään
- Teemu Pukki teki Huuhkajat-historiaa! Suomi haki elintärkeän voiton MM-karsinnoissa
- Suomen 16-vuotias maalivahtilupaus siirtyy Espanjaan
- Kylian Mbappén vitsi sai Kiinan sekaisin – La Liga joutui pyytämään anteeksi
- Lamine Yamalin leirissä ei sulatettu Ballon d’Or -valintaa – Harry Kanelle raju kuitti
- Virallista: FF Jaron ensi kauden valmentaja selvillä
- Leo Walta iski taas maalin – sai valmentajalta kehut: ”Näkee kentällä asioita, joita muut eivät näe”
- Näkökulma: Harry Kane nauraa viimeisenä – Kultainen pallo meni oikeaan osoitteeseen
- Englanti marssi kentältä valmentajan käskystä MM-ottelussa – vastustajaa syytetään rasismista
- Ballon d’Or -voittajat on valittu!
- Tässä on Ballon d’Or -kisan top 10
- TPS myy pelaajansa Ruotsiin – iso siirtokorvaus
- Ballon d’Or -voittajat on valittu!
- Ballon d’Or -gaalassa melkoinen moka – voittajat ilmoitettiin vahingossa etukäteen ja väärin
- Joel Pohjanpalon Palermo hurjassa iskussa – Filippo Inzaghi kehui suomalaiskärkeä
- Tässä on Ballon d’Or -kisan top 10
- TPS myy pelaajansa Ruotsiin – iso siirtokorvaus
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Leo Walta jatkoi maalitehtailuaan – osui Los Angelesin paikallisottelussa
- Näkökulma: Harry Kane nauraa viimeisenä – Kultainen pallo meni oikeaan osoitteeseen
- Cristiano Ronaldon maali herättää kiistelyä Saudi-Arabiassa – katso itse
- Englanti marssi kentältä valmentajan käskystä MM-ottelussa – vastustajaa syytetään rasismista