Juventuksen kannattajilla puistattava lakana San Siron lehtereillä – ”Agnelli kuole”
Juventus ja Internazionale iskivät yhteen Italin Supercupin eli Supercoppan finaalissa keskiviikkona. Milanolaiset veivät lopulta pidemmän korren jatko-ottelun loppuhetkillä.
Dramaattisen voittomaalin viimeisteli chileläinen Alexis Sánchez. Kamppailu nousi otsikoihin pelitapahtumien lisäksi myös kannattajien osalta.
Juventuksen ultrat tekivät mielipiteensä selväksi seuransa puheenjohtajasta Andrea Agnellista. Ja vieläpä varsin karmeaan tyyliin.
Torinolaiskannattajien keskuudessa kohosi avausjaksolla lakana, jossa luki; ”Agnelli kuole”.
Toisessa viestissä vaadittiin ja julistettiin Juventuksien ultrien vapautta.
Juventuksen kausi ei ole pelillisesti kulkenut täysin odotusten mukaisesti, mutta syy kannattajien käytökselle on tyystin toisaalla.
Vuonna 2019 poliisi pidätti 12 torinolaisten kannattajaryhmän jäsentä. Heitä epäiltiin väkivaltaisuuksista, rahanpesusta ja lipunmyyntiin liittyvästä uhkailusta.
Tutkimukset oli aloitettu jo vuotta aiemmin, kun mafian epäiltiin sekaantuneen kannattajaryhmän toimintaan ja päinvastoin.
Tuolloin Agnelli todisti oikeudessa, että Juventuksen ultrat olivat painostaneet seurajohtoa. Hän valitteli, että Juventus joutui tottelemaan ultrien vaatimuksia.
Agnellin mukaan oli selvää, että lopputulema johtaisi rasistisiin huuteluihin ja tätä kautta sakkoihin. Myös kovemmat rangaistukset, kuten kannattajakatsomon ja kilpailuista sulkeminen olivat puheenjohtajan mukaan aitoja uhkia.
Ultrat ja fanaattiset kannattajaryhmät on tuon jälkeen kielletty Juventuksen kotikentällä, Allianz Stadiumilla.
Keskiviikkona lakanat poistettiin ennen avausjakson päättymistä. Agnelli itse ei ollut paikalla. Hän sairastaa tällä hetkellä koronavirusta.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
Tifosi contro Agnelli allo stadio: è successo sugli spalti! informazione.it/a/79610688-C33…
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa