Lähde: Huuhkajien EM-kisapelaajan sopimusta harkitaan purettavan – siirtyi vasta syksyllä uuteen seuraansa
Kuva: Juha Tamminen
Yksi vuoden 2021 erikoisimmista suomalaissiirroista oli luultavasti se, kun Huuhkajien EM-kisajoukkueessakin pelannut Joni Kauko siirtyi kahden vuoden sopimuksella Intian Superliigassa pelaavaan ATK Mohun Baganiin. Sopimus julkaistiin kesken EM-kisojen, mutta debyyttinsä Kauko teki kolkatalaisseurassa vasta syyskuussa.
31-vuotias Kauko on nyt pelannut kahdeksan ottelua Intian Superliigaa. Tehotilastoon on merkitty kolme maalisyöttöä. Kauko oli Mohun Baganin avauksessa kuudessa ensimmäisessä ottelussaan, mutta kahdessa viime pelissään hän tuli kentälle vasta vaihdosta. Ennen näitä kahta peliä Mohun Bagan vaihtoi valmentajaa, eikä Kauko vaikuta olevan aivan uuden käskyttäjän Juan Ferrandon mieleen.
Nyt Sportskeeda-sivusto arvelee, että ATK Mohun Bagan saattaisi olla purkamassa Kaukon sopimusta puolitoista vuotta etuajassa. Sivusto sanoo lähteisiinsä perustuen, että seura luopuu suomalaiskeskikenttäpelaajasta ”mitä suurimmalla todennäköisyydellä”.
Syy Kaukon mahdolliseen lähtöön seurasta on siinä, että Mohun Bagan valmistautuu lehden tietojen mukaan vahvistamaan rivejään nigerialaishyökkääjä Bright Enobakharella. Intian Superliigassa on tiukka ulkomaalaiskiintiö, joka sallii vain neljän ulkomaalaispelaajan peluuttamisen ottelussa – ja niistäkin vähintään yhden tulee olla aasialaispelaaja.
[readmore from=Kauko-Joni]
Sivusto kehuu Kaukon tehneen erittäin ahkerasti hommia ja olevan tärkeä linkki ATK:n puolustuksen ja hyökkäyksen välillä. Kaukon ”kehnot viimeistelytaidot” ovat kuitenkin jättäneet paljon toivomisen varaa, häntä luonnehditaan. Lisäksi, kuten edellä mainittua, Kauko oli seuraan selkeä entisen valmentajan Antonio López Habasin hankinta.
Kaukon agentti kieltäytyi kommentoimasta suojattinsa tilannessa Sportskeedalle.
23-vuotias Bright Enobakhare muistettaneen parhaiten Wolverhamptonista, jossa hän pelasi vuosina 2015-2018. Enobakhare solmi viime kesänä sopimuksen Coventryn kanssa, mutta se purettiin marraskuun alussa.
LUE MYÖS:
- Pelaaja aiheutti kaksi punaista korttia – syynä hiukset
- Toimittaja: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkeamassa
- Valehteliko media? Israelin pelaajan maalituuletusta tulkittiin väärin tahallaankin
- Vielä jaksaa! Luka Modrić teki maalin Tšekkiä vastaan
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Tripla-Jolle! Suomi murskasi San Marinon – maajoukkuedebytantilta hurjat tehot
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”