Walesilaislegenda John Toshack on tehohoidossa espanjalaisessa sairaalassa koronaviruksen aiheuttaman keuhkokuumeen takia, kertovat BBC ja Wales Online.

Toshack, 72, vietiin viime viikonloppuna Barcelonassa hoitoon hengitysvaikeuksien vuoksi, ja hän on ollut hengityskoneessa. Hänen uskotaan olevan vakavassa tilassa.

Pelaajaurallaan Toshack edusti walesilaisia Cardffia ja Swanseata sekä englantilaista Liverpoolia, jonka kanssa hän voitti lähes kymmenen pokaalia. Walesin A-maajoukkueessa hän esiintyi 40 kertaa ja teki 13 maalia.

Lisäksi Toshack on toiminut valmentajana viidellä eri vuosikymmenellä useissa eri seuroissa ja maajoukkueissa. Kotimaansa A-maajoukkueen lisäksi hän on luotsannut myös muun muassa Real Madridia.