Topparilegenda vahvisti jättävänsä Italian A-maajoukkueen – edessä kesäsiirto MLS:ään?

Giorgio Chiellini lopettaa pian A-maajoukkueuransa.
Chiellini ilmoitti maanantaina lopettavansa maajoukkueuransa kesäkuun alussa, kun Italia ja Argentiina iskevät yhteen Wembleyllä. Chiellini voitti samaisella stadionilla viime kesänä Euroopan mestaruuden.
37-vuotias toppari on pelannut Italian A-maajoukkueessa 116 ottelua. Chiellinin tavoite oli osallistua marras-joulukuun MM-lopputurnaukseen, mutta Italia ei lopulta selvinnyt mukaan kisoihin.
– Jos olen kunnossa, pelaan viimeisen otteluni maajoukkueessa Wembleyllä, jossa elin maajoukkueurani ja kenties koko urani parhaan hetken. Se voitto oli erityinen. Argentiina-ottelu on varmasti viimeinen maajoukkueessa. On aika päästää paremmat pelaajat pelaamaan, Chiellini nauroi DAZN:lle.
Chiellinin sopimus Juventuksen kanssa kattaa vielä ensi kauden, mutta tällä hetkellä näyttää vahvasti siltä, että sopimus puretaan kesällä ja Chiellini siirtyy vapaana agenttina MLS:ään pelaamaan uransa viimeisen kauden.
Chiellini on todellinen Juventus-legenda. Hän siirtyi seuraan kesällä 2005 ja on siitä lähtien edustanut Juventusta. Toppari on pelannut Juventuksessa 557 ottelua. Chiellini on voittanut Juventuksen paidassa yhdeksän kertaa Serie A:n mestaruuden.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä