Rikostutkinnassa oleva Manchester United -legenda Ryan Giggs jätti lopullisesti Walesin maajoukkueen – halusi turvata työrauhan MM-kisoihin
Kuva: Getty Images
48-vuotias Walesin ja Manchester Unitedin pelaajalegenda Ryan Giggs ilmoitti maanantaina jättävänsä pysyvästi paikkansa Walesin A-majaoukkueen valmentajana. Giggsin päätös johtuu häneen kohdistuvasta rikostutkinnasta.
Giggs aloitti Walesin valmentajana tammikuussa 2018 nelivuotisella sopimuksella. Hänen johdollaan Wales selviytyi EM-turnaukseen sekä nousi Nations Leaguen A-liigaan. Hänet kuitenkin hyllytettiin maajoukkuevalmentajan paikalta marraskuussa 2020, kun poliisi pidätti hänet epäiltynä naisystävänsä ja toisen henkilön pahoinpitelystä.
Tapauksen tutkinta ja oikeuskäsittely ovat yhä kesken, joten Giggs katsoi parhaaksi antaa Walesin maajoukkueelle työrauhan valmistautuessa marras-joulukuun MM-turnaukseen. Walesin päävalmentajana on toiminut Giggsin hyllytyksen takia marraskuusta 2020 lähtien väliaikaisella pestillä Robert Page, Giggsin aiempi apulaisvalmentaja. Page pelasi Giggsin tavoin Walesin maajoukkueessa, ja valmensi ennen A-maajoukkueeseen nousua Walesin juniorimaajoukkueita.
– Pitkän harkinnan jälkeen olen päättänyt jättää välittömästi paikkani Walesin maajoukkueen valmentajana, Giggs aloitti julkisen tiedotteensa.
– On ollut kunnia ja etuoikeus valmentaa maatani, mutta on Walesin jalkapalloliitolle, valmennustiimille ja pelaajille oikein, että he saavat valmistautua MM-turnaukseen selkeässä tilanteessa ja ilman spekulaatiota päävalmentajansa ympärillä.
– Kuten julkisuudessa on hyvin kerrottu, olen vakuuttanut syyttömyyttäni rikossyytteitä koskien Manchesterin oikeusistuimessa. Vaikka luotankin oikeusprosessiin, toivoin, että tapausta olisi käsitelty aikaisemmin, jotta voisin jatkaa valmentajan töitäni. Tapaus on viivästynyt ilman kenenkään myötävaikutusta.
– En halua vaarantaa maani MM-kisavalmisteluja millään tavalla, Giggs perusteli ratkaisuaan.
Wales pelaa MM-kisoissa ensi kerran sitten vuoden 1958. Isäntämaa Qatar on kisojen ainoa ensikertalainen, mutta Wales on pisimpään kisoista poissa ollut maa. Se pelaa samassa alkulohkossa Englannin, USA:n ja Iranin kanssa.
Ryan Giggs totesi tiedotteessaan haluavansa jatkaa valmentajauraansa, kunhan oikeuskäsittely on ohi. Luonnollisesti toiveen toteutuminen riippunee myös siitä, mikä oikeuden päätös on.
Official: Ryan Giggs standing down as manager of the Wales men’s national team with immediate effect.
Read the full statement
ryangiggs.cc/news/personal/…
Read the full statement
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Algerian päävalmentajalle potkut – Riyad Mahrez jättää myös seuransa
- Jesse Marsch: ”Olen niin ylpeä meidän joukkueestamme”
- Marokko 8 parhaan joukkoon MM-kisoissa – kaksi miestä nousivat sankareiksi
- Neymar 90 minuutin kunnossa – avaukseen vai penkille?
- IFK Mariehamnin karmea kausi jatkuu – seitsemäs perättäinen tappio
- Zlatan Ibrahimović lohdutti 18-vuotiasta Australian epäonnistujaa
- Yksi Suomen huonoimmista jalkapallokaupungeista sai lajille uudet puitteet
- Carlo Ancelotti: ”Vain tämä mies voi neuvoa minua valmentamisessa”
- Tässä on MM-kisojen kuntopuntari – yksi joukkue kyntää syvällä
- Näkökulma: Kap Verden matka MM-kisoissa muistutti jalkapallon kauneudesta
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti pyysi Lionel Messiltä yhtä asiaa – ”Se oli uskomaton hetki”
- Yksi Suomen huonoimmista jalkapallokaupungeista sai lajille uudet puitteet
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Kap Verden pelaajilta poikkeuksellinen temppu MM-kisoissa – Lionel Messi piiritettiin
- Kolumbia nappasi viimeisen jatkopaikan – tässä ovat MM-kisojen neljännesvälieräparit
- Carlo Ancelotti: ”Vain tämä mies voi neuvoa minua valmentamisessa”
- Argentiina laitettiin reilun pelin periaatteen edelle – Lionel Messi kiitti
- Lionel Messin ennätys oli jäädä yllätyksen varjoon – Kap Verde kävi lähellä MM-jymypaukkua
- LIVESEURANTA: Marokko kaatoi Kanadan – etenee puolivälieriin!
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
