Rikostutkinnassa oleva Manchester United -legenda Ryan Giggs jätti lopullisesti Walesin maajoukkueen – halusi turvata työrauhan MM-kisoihin

48-vuotias Walesin ja Manchester Unitedin pelaajalegenda Ryan Giggs ilmoitti maanantaina jättävänsä pysyvästi paikkansa Walesin A-majaoukkueen valmentajana. Giggsin päätös johtuu häneen kohdistuvasta rikostutkinnasta.
Giggs aloitti Walesin valmentajana tammikuussa 2018 nelivuotisella sopimuksella. Hänen johdollaan Wales selviytyi EM-turnaukseen sekä nousi Nations Leaguen A-liigaan. Hänet kuitenkin hyllytettiin maajoukkuevalmentajan paikalta marraskuussa 2020, kun poliisi pidätti hänet epäiltynä naisystävänsä ja toisen henkilön pahoinpitelystä.
Tapauksen tutkinta ja oikeuskäsittely ovat yhä kesken, joten Giggs katsoi parhaaksi antaa Walesin maajoukkueelle työrauhan valmistautuessa marras-joulukuun MM-turnaukseen. Walesin päävalmentajana on toiminut Giggsin hyllytyksen takia marraskuusta 2020 lähtien väliaikaisella pestillä Robert Page, Giggsin aiempi apulaisvalmentaja. Page pelasi Giggsin tavoin Walesin maajoukkueessa, ja valmensi ennen A-maajoukkueeseen nousua Walesin juniorimaajoukkueita.
– Pitkän harkinnan jälkeen olen päättänyt jättää välittömästi paikkani Walesin maajoukkueen valmentajana, Giggs aloitti julkisen tiedotteensa.
– On ollut kunnia ja etuoikeus valmentaa maatani, mutta on Walesin jalkapalloliitolle, valmennustiimille ja pelaajille oikein, että he saavat valmistautua MM-turnaukseen selkeässä tilanteessa ja ilman spekulaatiota päävalmentajansa ympärillä.
– Kuten julkisuudessa on hyvin kerrottu, olen vakuuttanut syyttömyyttäni rikossyytteitä koskien Manchesterin oikeusistuimessa. Vaikka luotankin oikeusprosessiin, toivoin, että tapausta olisi käsitelty aikaisemmin, jotta voisin jatkaa valmentajan töitäni. Tapaus on viivästynyt ilman kenenkään myötävaikutusta.
– En halua vaarantaa maani MM-kisavalmisteluja millään tavalla, Giggs perusteli ratkaisuaan.
Wales pelaa MM-kisoissa ensi kerran sitten vuoden 1958. Isäntämaa Qatar on kisojen ainoa ensikertalainen, mutta Wales on pisimpään kisoista poissa ollut maa. Se pelaa samassa alkulohkossa Englannin, USA:n ja Iranin kanssa.
Ryan Giggs totesi tiedotteessaan haluavansa jatkaa valmentajauraansa, kunhan oikeuskäsittely on ohi. Luonnollisesti toiveen toteutuminen riippunee myös siitä, mikä oikeuden päätös on.
Read the full statement
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla