Joel Pohjanpaloa huhutaan eurooppalaiseen suurseuraan!
Kuva: Juha Tamminen
Kreikan ehdottomiin jättiläisiin lukeutuva AEK Ateena on Joel Pohjanpalon kintereillä, raportoi Saksan merkittävin urheilulehti Kicker sunnuntai-iltana.
Aiemmin viime viikolla kreikkalaisissa joukkoviestimissä rummutettiin samaa huhua. Paikallisten lähteiden mukaan päävalmentaja Matías Almeyda olisi tehnyt Pohjanpalon hankkimisesta jopa yhden kynnyskysymyksen omalle jatkolleen.
Vaikka AEK Ateena on UEFAn rankinglistalla esimerkiksi Athletic Bilbaon ja Fenerbahçen yläpuolella ja vaikka se on yksi Kreikan kolmesta isoimmasta seurasta Panathinaikosin ja Olympiakosin rinnalla, Pohjanpalon agentti Tuomas Talvitie ei kokenut tarpeelliseksi lietsoa huhua.
– Täysin huhu voi olla, mutta ei minulla ainakaan ole mitään sellaista vahvistettavaa, Talvitie sanoi Iltalehdelle lauantaina.
– Sanoisin, että olisin erittäin yllättynyt, jos menisi sinne.
Pohjanpalo harjoittelee tällä hetkellä Bayer Leverkusenin vahvuudessa, mutta molempien osapuolten intresseissä olisi siirron toteutuminen tämän kesän ikkunassa. Ensinnä tie Leverkusenin avauskokoonpanoon on pystyssä. Toisekseen lainalla vietetty viime kausi Çaykur Rizesporin riveissä on kasvattanut Huuhkajien hyökkääjän markkina-arvoa.
Pohjanpalo auttoi umpisurkeaa joukkuetta mättämällä 16 maalia Süper Ligassa. Maalitilastossa ”Jolle” jätti taakseen muun muassa Michy Batshuayin ja Andreas Corneliuksen, kansainvälisesti ansioituneita pelaajia molemmat. Pohjattoman lahjakas Mario Balotelli viimeisteli vain kaksi osumaa enemmän.
Maalimäärä osoittaa, että vaikka Pohjanpalo ei Euroopan huipulla loista monipuolisuudellaan, hänestä on paljon iloa, jos Konferenssi- tai Eurooppa-liigan tasoinen seura onnistuu luomaan hänelle suoraviivaisessa pelityylissä roolin, jossa hän pääsisi pelaamaan vahvuuksillaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Haastattelu: Petri Vuorinen kaipaa jatkuvuutta HJK:hon
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Fifan rauhanpalkinnon voittaja on lähellä sytyttää sodan
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja