Lehti: Tähtitoppari haluaa ulos Juventuksesta, eikä hänen korvaamisensa tule halvaksi
Kuva: Getty Images
Juventus pyrkii hankkimaan Arsenalin keskuspuolustaja Gabriel Magalhãesin, 24, jos hollantilaistoppari Matthijs de Ligt onnistuu löytämään itselleen uuden työpaikan. Asiasta kertoi maanantaina urheilulehti La Gazzetta dello Sport. De Ligtin lähdön paikkaaminen tullee hintavaksi, sillä Arsenal pyytää Gabrielista 40 miljoonan euron siirtokorvausta.
Vaikka Gabriel tienaa nykyisen sopimuksensa mukaan siedettävät 2,6 miljoonaa euroa per kausi, hintapyynnön suuruutta kasvattaa se, että Arsenalilla ei ole syytä luopua pelaajastaan. Keskuspuolustajista ei ole juuri nyt tarjontaa, minkä lisäksi Gabrielin markkina-arvo kasvaa jatkuvasti, hän on tyytyväinen Pohjois-Lontoossa ja hän kuuluu manageri Mikel Artetan ensi kauden pelisuunnitelmiin.
Lue myös: C Moren studiossa nostettiin Juventuksen topparin virheherkkyyys esiin: ”Miksi aina minä?”
De Ligtin ostajaehdokkaat voivat laukaista hänen siirtopykälänsä 120 miljoonaa eurolla, mutta Calciomercaton Matteo Moretto luulee, että hänestä oltaisiin valmiita luopumaan 80–100 miljoonalla eurolla. Ajaxille Juventus maksoi De Ligtistä 75–85 miljoonaa euroa heinäkuussa 2019.
Tiettävästi Bianconeri on Gabrielin ohella seurannut myös Napolin Kalidou Koulibalya, Torinon Gleison Bremeriä, Borussia Dortmundin Manuel Akanjia sekä Monacon Benoît Badiashilea. Juventuksen tarvitsee toimia aktiivisesti kesän siirtoikkunassa, koska ennen De Ligtiä joukkueen takalinjoilta poistui jo Giorgio Chiellini MLS-liigan LAFC:hen.
Muokattu 5.7. klo 12.20: Artikkelikuva vaihdettu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- AC Oulun jättänyt Justin Rennicks löysi uuden seuran – palaa kotimaahansa
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- AC Oulun jättänyt Justin Rennicks löysi uuden seuran – palaa kotimaahansa