HIFK:n hallituksen puheenjohtaja jyrähti – kiisti väitteet Fabrizio Piccaretan sopimuksesta

Kuva: Juha Tamminen
HIFK:ssa kuohuu. HIFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström jätti seuran eilen, tiistaina. Myöhemmin tiistai-iltana HIFK:n hallituksen puheenjohtaja Heikki Pajunen kommentoi Fabrizio Piccaretaa koskevia huhuja.
HIFK ei ole vielä tiedottanut millään tavalla Lönnströmin lähdöstä. Asia tuli ilmi tiistaina Hufvudstadsbladetin uutisesta, jossa Lönnströmia haastateltiin. Seuran nettisivuilta Lönnströmin nimi on kuitenkin jo kadonnut.
Lönnström oli pitkään sairaslomalla jouduttuaan osittain myös sivuraiteille HIFK:n toimistolla. Lönnström oli tuomassa äkkilähdön tehneen Bernardo Tavaresin tilalle Piccaretaa seuran uudeksi päävalmentajaksi alkukaudesta, mutta valinta kohdistui lopulta Mixu Paatelaiseen. Urheilutoimenjohtajana työskennellyt Lönnström käytännössä sivuutettiin päätöksenteosta.
Heinäkuussa Piccareta kertoi MTV Urheilulle, että hän oli tehnyt jo sopimuksen HIFK:n kanssa ennen Paatelaisen palkkaamista. MTV kertoi myös nähneensä Piccaretan allekirjoittaman sopimuksen. MTV kertoi samalla, että Piccareta vaatisi korvauksia HIFK:lta sopimusrikkomuksesta.
[readmore from=hifk]
Aihe nousi jälleen esiin, kun Helsingin Sanomat haastatteli Lönnströmiä tiistaina. HS:n lähteiden mukaan HIFK:n hallitus oli hyväksynyt, että Piccareta olisi seuran uusi päävalmentaja.
Pajunen kiisti tiistaina medioiden väitteet sopimuksen pätevyydestä.
– Mediassa tänään liikkuneisiin huhuihin kommentti: HIFK Fotboll AB:n hallitus ei ole hyväksynyt ja allekirjoittanut Piccaretan kanssa sopimusta. Olemme saaneet ehdotuksen, jota ei ole hyväksytty, Pajunen kirjoitti Twitterissä.
HIFK julkaisi myöhemmin keskiviikon aikana vielä virallisen tiedotteen samasta aiheesta.
– HIFK:n johto oikaisee julkisuudessa olevaa väitettä siitä, että seuran hallitus olisi hyväksynyt F. Piccaretan sopimuksen ja sitten pyörtänyt päätöksensä. Tämä ei pidä paikkaansa: Piccaretan sopimuksesta tehtiin ehdotus, jota ei hyväksytty saati allekirjoitettu, sillä valintaprosessi oli kesken, tiedotteessa luki lyhyesti.
Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.
Mediassa tänään liikkuneisiin huhuihin kommentti:
HIFK Fotboll AB:n hallitus ei ole hyväksynyt ja allekirjoittanut Piccaretan kanssa sopimusta. Olemme saaneet ehdotuksen, jota ei ole hyväksytty. @HIFKedustus
HIFK Fotboll AB:n hallitus ei ole hyväksynyt ja allekirjoittanut Piccaretan kanssa sopimusta. Olemme saaneet ehdotuksen, jota ei ole hyväksytty. @HIFKedustus
- MTV: HIFK joutumassa oikeustaistoon Veikkausliigasta tutun valmentajan kanssa – ”Minua kohdeltiin kuin amatööriä”
- HBL: HIFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström jätti seuran – puhui suunsa puhtaaksi: ”Kun kannattajat petetään, on peli menetetty”
- Erikoishaastattelussa HIFK:n toimitusjohtaja: Seura tarvitsee jättisumman loppukauden aikana – miten uudet hankinnat perustellaan ja missä on Mika Lönnström?
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- Suora putoaja selvillä – näin kävi Hakan ja KTP:n kohtalonpelissä
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Matias Siltanen kertoi mielipiteensä siirtohuhuista: ”Näin suuret seurat eivät seuraa sinua, jos…”