Espanjan MM-kisaurakka päättyi farssiin – luottopelaaja tyytyi haukkumaan vastustajan pelitavan: ”Eivät tarjonneet ottelulle mitään”
Qatarin MM-lopputurnauksessa nähtiin tiistaina melkoinen yllätys, kun Marokko pudotti Espanjan neljännesvälierissä ja eteni puolivälieriin, jossa vastaan asettuu Portugali.
Marokko voitti Espanjan lopulta rangaistuspotkukilpailussa. Espanjan kaikki kolme laukojaa epäonnistuivat yrityksissään. Marokon maalivahti Bono nousi maansa suureksi sankariksi torjuttuaan Carlos Solerin ja Sergio Busquetsin yritykset.
Espanjalle neljännesvälierätappio rangaistuspotkuilla oli jo toinen peräkkäinen MM-tasolla. Kesän 2018 MM-kisoissa kisaisäntä Venäjä voitti Espanjan neljännesvälierissä – silloinkin rangaistuspotkuilla.
Luis Enriquen miehistölle tiistainen tappio oli luonnollisesti suuri pettymys. Joukkueen avainpelaaja Rodri haukkui Marokon pelitavan.
– Marokko ei tarjonnut itse ottelulle mitään. En halua kuulostaa epäkunnioittavalta, mutta pelillisesti he eivät tehneet mitään. He odottivat vain vastahyökkäyksiä. Marokko jäi alas puolustamaan ja yrittivät hyökätä vastaan. Ansaitsimme edetä jatkoon.
Enrique kantaa vastuun epäonnistuneista rangaistuspotkuista.
– Sille on selitys. Minä valitsin kolme ensimmäistä laukojaa. Valitsin vain ne kolme ensimmäistä ja pelaajat saivat itse valita loput vetäjät, mutta jos saisin mahdollisuuden valita uudestaan, päätyisin samaan kolmikkoon.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Eurojytky! Mestarien liigassa pamahti voitto, jollaista ei ole nähty 20 vuoteen
- Antonio Conte ei peittele – haluaa Italian maajoukkueen päävalmentajaksi
- Haastattelu: Ryan Mahuta teki uuden sopimuksen Tšekissä – ”Talvella oli kiinnostusta muista seuroista”
- Otso Virtanen loukkaantui – Ilves hankki korvaajan
- Diogo Tomas unelmoi siirrosta Portugaliin: ”Seuraan sarjaa todella tarkasti”
- Historiallinen merkkipaalu – Manuel Neuer samalle viivalle Lionel Messin kanssa
- Näin seuraat jalkapallon MM-kisoja – Ylen ja MTV:n selostajat ja asiantuntijat julki
- Mestarien liigan puolivälierät alkoivat – näin kävi tiistaina
- Mircea Lucescu on kuollut
- Veikkausliiga-seura on hakenut toimitusjohtajaa lähes puoli vuotta tuloksetta
- Veikkausliiga-seura on hakenut toimitusjohtajaa lähes puoli vuotta tuloksetta
- Näin seuraat jalkapallon MM-kisoja – Ylen ja MTV:n selostajat ja asiantuntijat julki
- IS: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen suorana: ”Aika petetty olo”
- Muistatko? Lionel Messi kieltäytyi miljarditarjouksesta – ”Uskomatonta”
- Hämmentävä tuomarivirhe sarja-avauksessa – Jani Honkavaaran Djurgården nappasi voiton
- Expressen: Matias Siltanen listaykkösenä – jättisiirto muhii
- Otso Virtanen loukkaantui – Ilves hankki korvaajan
- Diogo Tomas unelmoi siirrosta Portugaliin: ”Seuraan sarjaa todella tarkasti”
- Mircea Lucescu on kuollut
- SJK-pomo teki Ylelle paljastuksen maalikuningas Kasper Paanasen tilanteesta