Legendaarinen Giorgio Chiellini paljasti olleensa lähellä siirtyä Real Madridiin: ”En olisi ollut sopiva pelaaja espanjalaiseen jalkapalloon”
Giorgio Chiellini kuuluu italialaisen jalkapallohistorian tunnetuimpiin toppareihin.
Chiellini edusti Juventusta vuodet 2005-17. Chiellini pelasi Juventuksessa 561 virallista ottelua ja voitti muun muassa yhdeksän Serie A:n mestaruutta.
Chiellini pelasi Italian A-maajoukkueessa 117 A-maaottelua. Chiellini oli voittamassa Euroopan mestaruutta kesällä 2021. A-maajoukkuedebyytissään Suomen kohdannut Chiellini lopetti maajoukkueuransa kesällä 2022.
Nykyään MLS-seura Los Angeles FC:tä edustava 38-vuotias Chiellini kertoi olleensa takavuosina lähellä siirtoa Real Madridiin.
– Olin hyvin lähellä siirtoa Real Madridiin. Agenttini Davide Lippi tietää sen minua paremmin, koska en ole juurikaan kiinnostunut tällaisista asioista. Olen aina keskittynyt vain pelaamiseen, mutta voin sanoa sen, että olin todella lähellä siirtyä Real Madridiin. Näin myöhemmin ajateltuna voin sanoa, että se olisi ollut hieno kokemus, koska pidän paljon matkustamisesta. Olen aina halunnut kokea uusia kulttuureja ja kenties se on yksi syistä, miksi siirryin Yhdysvaltoihin.
Chiellini ei olisi kuitenkaan mielestään sopinut espanjalaiseen jalkapalloon. Romuluisena, kovaa pelaavana ja hyvänä pääpelaajana tunnettu Chiellini olisi sopinut ennemmin Valioliigaan.
– Mielestäni en ole sopiva pelaaja espanjalaiseen jalkapalloon. Olisin suoriutunut kuin Fabio Cannavaro tai Walter Samuel, jotka lähtivät Espanjaan ja pelasivat 2-3 vuotta siellä.
– Kenties olisin ollut sopivampi pelaaja englantilaiseen jalkapalloon, mutta sielläkin yli kolmikymppisenä olisi ollut vaikea pelata sellaista jalkapalloa. Näissä sarjoissa seurat löytävät aina muutaman kauden jälkeen sinulle nuoren korvaajan. Real Madridin kiinnostus oli suuri kunnia, mutta olen ylpeä siitä, millaisen uran olen pelannut. Kuka tahansa ei voi kirjoittaa samanlaista historiaa Juventuksen kaltaisessa seurassa.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-säännöistä poikettiin – Argentiina sai hyötyä
- Lionel Messi osoitti tukensa Venezuelan maanjäristyksen uhreille – ”Lähetän heille paljon voimia”
- LIVESEURANTA: Neljännesvälierät käyntiin – Kanada vastaan Marokko!
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti pyysi Lionel Messiltä yhtä asiaa – ”Se oli uskomaton hetki”
- Kap Verden pelaajilta poikkeuksellinen temppu MM-kisoissa – Lionel Messi piiritettiin
- Kolumbia nappasi viimeisen jatkopaikan – tässä ovat MM-kisojen neljännesvälieräparit
- Lionel Messi kehui Kap Verdeä – ”Näiden hetkien takia MM-kisat ovat ainutlaatuisia”
- Lionel Messin ennätys oli jäädä yllätyksen varjoon – Kap Verde kävi lähellä MM-jymypaukkua
- Egyptin tie vie neljännesvälieriin – Australian uhkapeli laukesi silmille
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
- Sami Hyypiä sai kovan kunnianosoituksen – toisen suomalaisen sivuuttaminen hämmentää
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Lionel Messin ennätys oli jäädä yllätyksen varjoon – Kap Verde kävi lähellä MM-jymypaukkua
- Mitä Cristiano Ronaldo kuiskasi itselleen? – vaihtoehtoja on kaksi
- Egyptin tie vie neljännesvälieriin – Australian uhkapeli laukesi silmille
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- MM-fiaskosta huolimatta Hollanti teki kisahistoriaa
- Maalinteossa onnistunut MM-puolustaja tarttui Bayernin haaviin – parhaat pelivuodet ovat vielä edessä päin