Manchester United saattaa menettää siirtokohteensa Bayern Müncheniin – tässäkö Lucas Hernándezin korvaaja?
Kim Min-jae oli yksi Napolin ehdottomista kulmakivistä, kun Luciano Spallettin miehistö voitti päättyneellä kaudella Serie A:n mestaruuden.
Napoli hankki Min-jaen viime kesänä Fenerbahçesta noin 18 miljoonalla eurolla. Haaste oli kova. Min-jaen piti korvata Napolista Chelseaan siirtynyt Kalidou Koulibaly, joka oli vuosikausien ajan yksi Serie A:n – ellei koko Euroopan – parhaista toppareista.
Min-jae onnistui haasteessaan paremmin kuin kukaan osasi odotella. Serie A:n kauden parhaaksi puolustajaksi valittu Min-jae oli mies paikallaan, kun Napoli kruunattiin ensimmäistä kertaa Serie A:n mestariksi sitten kevään 1990.
Italialaismedian mukaan varsinkin Manchester United on ollut hyvin kiinnostunut hankkimaan Min-jaen itselleen. Eteläkorealaistopparin Napoli-sopimuksessa on 50 miljoonan euron ulosostopykälä, joka on aktivoitavissa heinäkuun kahden ensimmäisen viikon ajan.
Sky Deutschlandin saamien tietojen mukaan Bayern München on osoittanut kiinnostuksensa Min-jaeta kohtaan.
Bayern-toppari Lucas Hernández ilmoitti aiemmin tällä viikolla seuralleen, ettei aio solmia jatkosopimusta ja haluaa lähteä jo tänä kesänä PSG:hen. Lucasin sopimus loppuu ensi kauden jälkeen, joten Bayernin on määrä myydä avainpelaajansa Pariisiin. Bayern on asettanut Min-jaen ykköskorvaajaehdokkaakseen.
Bildin mukaan Bayernin päävalmentaja Thomas Tuchel, toimitusjohtaja Herbert Hainer ja seurajohdon jäsen Karl-Heinz Rummenigge ovat näyttäneet vihreää valoa Min-jaen hankinnalle.
LUE MYÖS
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Virallista: Valioliigan kriisiseura Tottenham julkisti uuden päävalmentajansa
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: FC Lahti tähtää korkealle Gonçalo Pereiran johdolla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon