Nuorta maalinsylkijää vietiin hurjissa huhuissa Saudi-Arabiaan – seura pamautti suorat sanat

Kysymys Ranskan pääsarjan paikasta Euroopan lajikentällä on viime vuosina synnyttänyt keskustelua, ja suhtautuminen liigassa tehtyihin saavutuksiin on kiitoksissakin varautunut. Lillen kanadalaishyökkääjän Jonathan Davidin viimeistelemät 24 maalia kantavat kuitenkin painoarvoa monien silmissä.
Saudiarabialainen seura Al-Hilal on lehtitietojen mukaan yrittänyt hankkia Davidin, 23, kesän siirtoikkunassa. Hän on urallaan hieman samanlaisessa tilanteessa kuin Al-Ittihadiin siirtynyt Jota, joka oli tähtikategorian pelaaja Skotlannin Valioliigassa.
La Voix du Nord kirjoittaa, että Lillessä huhut kiistetään täysin. Lille on ollut ”todella yllättynyt” niistä, ja seura suhtautuu ”skeptisesti” julkaistuihin väitteisiin.
Saudikanava AlKlassissa oli puhetta ”pitkälle edenneistä neuvotteluista”, joihin olisi osallistunut Al-Hilalin päävalmentaja Jorge Jesus. Jesusin sanotaan erikseen pyytäneen Davidia alaisuuteensa.
Lillen päävalmentaja Paulo Fonseca on monta kertaa todennut, että hän haluaisi jatkaa yhteistyötään Davidin kanssa.
Lille toivoo saavansa noin 60 miljoonaa euroa Davidin myynnistä. Jos Italian jättiseura Juventus onnistuu saamaan Dušan Vlahovićin kaupaksi, La Voix du Nord arvelee, että se avaa keskusteluyhteyden Ranskaan.
Lue myös:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- FC Inter vahvisti joukkuettaan ruotsalaisella laitahyökkääjällä: ”Hän on meidän tyyppinen pelaaja”
- Oliver Antmanin Rangers kovassa paikassa: ”Meillä on täysi usko jatkopaikkaan”
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- HJK hankki tulivoimaa Kosovosta
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Neymar sivuun Brasilian maajoukkueesta – skandaalissa ryvettynyt pelaaja mukaan
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Kahdeksan pisteen sarjajohto – suomalaiskaksikon Mjällby pelaa sensaatiomaista kautta
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- HJK hankki tulivoimaa Kosovosta
- HJK:sta tuttu Jakob Tånnander löysi uuden seuran