HJK:lla murskaava alku syksyn viimeiseen euroiltaan! Tähtilaiturilta säkenöivä yksilösuoritus

HELSINKI. Santeri Hostikan yksilösuoritus ihastutti, kun HJK sai ryhdikkään alun Konferenssiliigan lohkovaiheen viidennen kierroksen otteluun Aberdeenia vastaan. Helsinkiläisseura on onnistunut rankaisemaan skotlantilaisvieraitaan jo kahdesti Töölön Bolt Arenan liukkaan arktisissa olosuhteissa ja johtaa peliä avauspuoliskon jälkeen 2-1-lukemin.
HJK rankaisi jo ottelun 16. minuutilla, kun Hassane Bandé löysi tilaa vasemmalta laidalta ja voimakas laukaus painuu Aberdeen-vahti Kelle Roosin selän taakse.
Klubi kasvattamaan johtoaan reilun puolen tunnin kohdalla Hostikan huimalla yksilösuorituksella. Laituri kuljetti pallon peräti kolmen pelaajan välistä ja latasi sen näyttävästi vasempaan alanurkkaan.
Aberdeen onnistui iskemään kavennuksen vielä ennen taukoa Angus McDonaldin järeällä unelmalaukauksella Niki Mäenpään vartioiman HJK-maalin kattoon.
Illan ottelussa pelataan vain G-lohkon kolmannesta sijasta. Sekä HJK että Aberdeen ovat menettäneet jo saumansa pudotuspeleihin.
Päivitetty 30.11. klo 20.37. Aberdeenin kavennusmaalista maininta lisätty.
LUE MYÖS!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hälytyskellot soivat, kun Ruotsin syöksykierre jatkui maanantaina Kosovoa vastaan
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!
- Mestarien liiga -seuralta yllätysvärväys päävalmentajan paikalle
- Brasilia kopioimassa sivun Argentiinan pelikirjasta – haluaa välttää viime MM-kisojen kohtalon
- Ostopelaajilla MM-kisoihin: muukalaislegioonaa muistuttava maajoukkue on lähellä historiallista turnauspaikkaa
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Lähde: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Lionel Messi ohitti Zlatanin
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Jacob Friis otti tuiman asenteen Ylen kysymykseen: ”En tee päätöksiä byrokraattisin perustein”
- Zinédine Zidanen päivät valmentajana eivät ole ohitse
- Kommentti: Norjan esimerkki paljastaa Huuhkajien itsepetoksen
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä