Karl-Heinz Rummenigge kritisoi Bayern Münchenin valmentajahakua – käytti Pep Guardiolaa esimerkkinä
Bayern München etsii aktiivisesti uutta päävalmentajaa.
Thomas Tuchel ei jatka pestissä kuluvan kauden jälkeen. Bayern on ollut muun muassa Xabi Alonson, Julian Nagelsmannin, Julen Lopeteguin ja Ralf Rangnickin kintereillä, mutta kaikki heistä ovat kieltäytyneet saamistaan tarjouksista ja yhteydenotoista.
Saksalaismedia on ollut hyvin kartalla Bayernin valmentajavaihtoehdoista. Käytännössä viikottain media on paljastanut tarkasti, keiden valmentajien kanssa Bayern on keskustellut sopimuksesta.
Karl-Heinz Rummenigge työskenteli miltei 20 vuoden ajan Bayernin puheenjohtajana. Rummenigge jätti pestin kesällä 2021, mutta palasi viime keväänä seuraan hallintoneuvoston jäsenen roolissa. Rummenigge ei osallistu muun muassa valmentajahakuun.
AS haastatteli Rummeniggea, joka otti kantaa siihen, miten aktiivisesti seuran sisäiset asiat vuotavat medialle.
– En enää työskentele näiden aiheiden parissa, koska en ole enää aktiivisena operationaalisessa bisneksessä. Kehotan kuitenkin Bayernia toimimaan jälleen hieman suljetummalla tavalla. Aikoinaan, kun hankimme Pep Guardiolan Bayernin päävalmentajaksi, teimme sen eteen töitä puolen vuoden ajan ilman, että kukaan tiesi siitä. Sinun on työskenneltävä strategisesti, mutta samalla siten, ettei jokaista liikettäsi uutisoida päivittäin mediassa.
Bayern antoi reilu vuosi sitten potkut Nagelsmannille. Nyt valmentaja jälleen on vaihtumassa. Rummenigge kaipaa stabiiliutta.
– Jatkuvuus on kaikista tärkeintä. Meidän on oltava itsekriittisiä sen suhteen. Olemme lähteneet eri suuntaan omalta tieltämme niin kentällä kuin seurajohdossa. Bayernin on pidettävä tasaisuus seuran jokaisella osa-alueella. On muistettava, että minun, Uli Hoeneßin ja Franz Beckenbauerin kaltaiset ihmiset johtivat tätä seuraa sadan vuoden ajan, Rummenigge nauroi.
– On vaikea saavuttaa tuollaista pitkäjänteisyyttä johtavissa rooleissa, mutta Bayernin on palattava jatkuvuuden tielle.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!