Belgia kaipaa Romelu Lukakun tehoja – ”Hän tarvitsee vain yhden”
Belgian päävalmentaja Domenico Tedesco toivoo, että hyökkääjä Romelu Lukaku löytää maalivireensä tänä viikonloppuna.
Lukaku, 31, on Belgian miesten maajoukkueen kaikkien aikojen ylivoimaisesti paras maalintekijä 85 osumallaan.
Häntä on kuitenkin vuosien ajan seurannut tuhlailevan ja epäonnekkaankin hyökkääjän maine.
Belgia hävisi miesten EM-kisoissa avausottelunsa Slovakialle 0-1, vaikka se rakenteli 15 maalintekoyritystä. Lukaku hukkasi pari potentiaalista tonttia ja myös heilutti verkkoa kahdesti, mutta kumpikin osuma hylättiin videotarkistusten jälkeen.
Lauantaina Belgia hakee avauspisteitään ottelussa hyvävireistä Romaniaa vastaan. Tedesco toivoo, että hänen tähtihyökkääjänsä on hyvässä vedossa.
– Me puhuimme siitä eilen harjoitusten jälkeen, mutta me keskustelemme [Lukakun kanssa] aina, koska hän on yksi joukkueen tärkeimmistä pelaajista. On tärkeää tietää, mitä hän ajattelee. Kysyn hänen mielipidettään usein, kommentoi Tedesco perjantaina ESPN:n mukaan.
– Hän tarvitsee vain yhden maalin [päästäkseen vauhtiin]. Itse asiassa hän teki jo kaksi, mutta kummatkin hylättiin. Me kaikki haluamme, että hän tekee kuusi maalia kuudesta maalipaikasta, mutta se ei ole realistista, edes hänen tasollaan.
Maailmanrankingissa Romania on 44 sijaa Belgian takana, mutta Tedescolla ja kumppaneilla ei ole mitään syytä aliarvioida vastustajaansa. Romania seilaa kilpailullisissa peleissä 13 ottelun tappiottomassa putkessa ja voitti avauskoitoksessaan Ukrainan 3-0.
– Olemme katsoneet kahdeksan peliä Romanialta. He todella pystyvät kärsimään yhdessä, pysyttelemään matalalla. He eivät valita, heitä ei kiinnosta [miten he voittavat]. He eivät ota riskejä, vaan pelaavat vain pitkää palloa, sanoi Tedesco.
– He ovat vahvoja kakkospalloissa. Heillä on vahva joukkue, ja tuollaisella pelillä minimoi riskit maalien päästämiselle. He päästivät karsinnoissa vain viisi maalia.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Katso: Onni Valakari maalinteossa – San Diego aloitti MLS:n pudotuspelit voitolla
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa