Francesco Totti on odottanut vuosien ajan AS Roman soittoa: ”Kenties olen ollut liian uskollinen”

Francesco Totti on AS Roman suurin seuralegenda.
Totti, 47, pelasi koko pelaajauransa kasvattajaseurassaan. Totti pelasi peräti 24 vuoden ajan AS Roman edustusjoukkueessa. Pelaajauran päättymisen jälkeen Totti vietti muutaman vuoden AS Roman seurajohdossa, mutta jätti tehtävän kesällä 2019.
Roomalaislehti Il Messaggero haastatteli Tottia ja tiedusteli seuralegendalta, miksei hän ole palannut AS Roman seurajohtoon. Tottin mukaan seurajohtoa saattaa pelottaa ottaa ex-hyökkääjän kaltainen suuri hahmo takaisin seuraan.
– Kenties olen ollut liian uskollinen ja liian rehellinen. Kenties olen vaikea hahmo. Kommenteilleni annetaan aina painoarvoa. Muiden kommenteille sitä annetaan hieman vähemmän. Minusta tuntuu siltä kuin he pelkäisivät kaltaiseni tärkeän hahmon olevan seuran sisällä. He uskovat, etten kykenisi auttamaan, mutta todellisuudessa pystyisin auttamaan. Tämä ei ole minun päätökseni. Kukaan ei ole soittanut minulle, enkä itse tee aloitetta. Jotkut seurat ovat ottaneet minuun yhteyttä, mutta kuten olen aina sanonut, olen uskollinen AS Romalle.
Totti haluaisi työskennellä AS Romassa tietynlaisena neuvonantajana ja nosti esiin muutaman jalkapallolegendan. Zlatan Ibrahimović on noussut tärkeään asemaan AC Milanin seurajohdossa ja Javier Zanetti on toiminut kymmenen vuoden ajan Internazionalen varatoimitusjohtajana.
– En haluaisi koskaan työskennellä urheilutoimenjohtajana, vaan ennemminkin sellaisessa roolissa, jossa Ibrahimović ja Zanetti ovat. He ovat seuran, joukkueen ja valmennusjohdon välissä. He astuvat esiin ja kertovat, miten asiat ovat. Se on operatiivinen rooli, eikä vain sellainen, jossa sinulle soitetaan, kun asiat ovat huonosti.
AS Roman kesän siirtoikkuna oli vauhdikas. AS Roma maksoi Artem Dovbykistä, Matias Soulésta ja Enzo Le Féestä yhteensä lähes 80 miljoonaa euroa. Tottin mielestä AS Roman on palattava Mestarien liigaan.
– En ole vielä täysin ymmärtänyt AS Roman uutta projektia. Joukkueeseen on käytetty paljon rahaa. Itse olisin käyttänyt 70 miljoonaa euroa eri tavalla. Kun näet, miten hulluja summia AS Roma on käyttänyt pelaajiin, on seuran palattava Mestarien liigaan. Jos käytät sata miljoonaa euroa, etkä pääse Mestarien liigaan, olisi se täysi farssi.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Helmarit niukkaan voittoon EM-kisojen avausottelussa
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- Napoli vahvistamassa hyökkäystään jälleen
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon
- Virallista: Bayer Leverkusen teki ison hankinnan Liverpoolista
- Helmareille valtava takaisku EM-avauksen alla
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Uskomattomia tapahtumia Kolumbiassa: Valioliiga-legenda ei pystynyt enää juoksemaan, ampui silti joukkueensa mestaruuteen
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- Napoli vahvistamassa hyökkäystään jälleen
- Virallista: Bayer Leverkusen teki ison hankinnan Liverpoolista
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Helmareille valtava takaisku EM-avauksen alla
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon
- Inter-kapteeni Lautaro Martínez kurmotti joukkuekaveriaan medialle