Pikkuhuuhkajien Naatan Skyttä tuuletti elämänsä kyllyydestä: ”Ihan upea fiilis”

TAMPERE. Missä Pikkuhuuhkajat iskee maaleja, siellä taatusti Naatan Skyttä.
Skyttä on tullut viime aikoina tunnetuksi Suomen U21-maajoukkueen tehopelaajana. Pikkuhuuhkajat takoi EM-jatkokarsintojen ensimmäisessä osaottelussa Norjan maanrakoon luvuin 5-1. Skyttä summasi tehot 1+2.
Skyttä oli syöttämässä Suomen salamamaaleista toista heti pelin alussa. Lopussa Skyttä taisteli pallon Juho Talvitielle, joka naulasi ratkaisevan 3-1-maalin. Skyttä pääsi vielä itse puttaamaan takatolpilta tyhjiin Suomen neljännen osuman.
Skyttä antoi myös tunteidensa puhua. Hyökkääjä tuuletti antaumuksella ottelun lopun ratkaisevia osumia.
– Ihanat fiilikset. Unohtumaton ilta kaikille, jotka olivat paikalla, Skyttä kuvaili SuomiFutis-sivustolle pelin jälkeen.
– Kyllä siinä vapautui aika paljon hyviä fiiliksiä. Kaikista tuuletuksista, mitä tehtiin, varmaan näki että merkkasi kaikille paljon tämä matsi. Ei voi muuta kuin olla ylpeä jengistä, miten tänään pelattiin.
– On tämä varmaan aika siellä ylhäällä parhaista matseista, missä on saanut olla mukana. Ihan upea fiilis tällä hetkellä.
5-1-lukemista huolimatta Suomi oli pitkän aikaa pinteessä. Skyttän mukaan tauolla painotettiin rauhallisuutta.
– Norja sai kavennuksen ekan puoliajan loppuun. Sanottiin vain, että pallolliseen peliin vähän rauhallisuutta ja pelataan kypsästi toinen jakso. Mielestäni me niin teimmekin. Annettiin välillä Norjalle pallo, oltiin syvemmällä ja odotettiin vastahyökkäyksiä. Mielestäni erittäin kypsä ja hyvä esitys koko joukkueelta, Skyttä sanoi.
Toinen osaottelu pelataan Norjassa ensi viikon tiistaina. Otteluparin voittaja etenee ensi kesänä pelattavaan EM-lopputurnaukseen.
– Kyllä meidän pitää mennä tosi jalat maassa. Sanoinkin tuossa jo, että jos me pystytään tekemään näin monta maalia, Norja pystyy tekemään vielä pari lisää. Meidän pitää olla erittäin tarkkana. Mitään ei ole vielä voitettu.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Kesätoripodcast: Liverpool voitti siirtoikkunan
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla